Numerical and experimental investigation of household refrigerators with vacuum compartment
Vakum bölmeli ev tipi buzdolaplarının nümerik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 675296
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gıda saklama süresini belirleyen en önemli faktörlerden biri, gıdaları doğru koşullar altında saklamaktır. Vakum sistemi, evdeki buzdolaplarına uygulandığında, buzdolabının havası, vakum bölmesindeki yiyeceklere doğrudan temas etmediğinden zorlanmış taşınım yiyeceklerin soğutulması için kullanılamaz. Bu sebeple yiyeceklerin doğru koşulda soğutulması için sistemin ısıl tasarımının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, ev tipi buzdolapları için tasarlanan vakum bölmesi sisteminin tasarım, sayısal ve deneysel çalışmalarını içermektedir. Bu çalışmanın sistem tasarımı bölümünde ev tipi buzdolabına entegre edilecek vakum sisteminin tasarım parametreleri, çalışma prensibi ve kullanılan komponentlerin seçim metotları anlatılmaktadır. Belirlenen tasarım parametrelerine ve sistemin aerodinamik yapısına karar vermek için hesaplamalı akışkanlar dinamiği ilkeleri sayısal hesaplama yöntemi olarak kullanılmıştır. Farklı modeller ve farklı sınır koşulları içeren 8 farklı tasarım sonucu hesaplanarak ideal sistem tasarımına karar verilmiştir. Çalışmanın deneysel bölümünde vakum bölmesi konseptinin doğrulanması için tasarlanan prototip, sistemin termal davranışı gözlemek adına test edildi. Yapılan deney sonuçları sayısal çalışma sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, sistem tasarımı için karar verilen parametre seçimlerinde kullanılan sayısal hesaplama yöntemi doğrulanmıştır. Ev tipi buzdolaplarına vakum sisteminin entegre edilmesi konseptinin asıl hedeflenen etkisi ise gıdaların saklama sürelerine olan etkisidir. Bu çalışmada yapılan deneysel çalışmalar ile sistem konseptin gıda saklama sürelerini önemli ölçüde arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the effective methods in the literature for increasing food storage time is to decrease the pressure in the section. When the vacuum chamber is implemented in household refrigerators, the forced convection cannot be used for chilling food. Therefore, the system's thermal design needs to be reconsidered to chill the food in the right condition. This study includes the design, numerical, and experimental studies of the vacuum compartment system designed for household refrigerators. In this study's system design section, the design parameters, operating principle, and selection methods of the components used for the vacuum compartment are explained. Numerical calculation methods are used to decide on the determined design parameters and the aerodynamic structure of the system. Computational fluid dynamics principles are used as the numerical calculation method. Eight different design points, including various models and different boundary conditions, were calculated. Due considering these calculations, the ideal system design was decided. For the concept validation, the prototype was tested by observing the thermal behaviour of the system. The results of the experiments are compared with the numerical study results. The numerical calculation method used for the parameter selections decided for system design has been verified. The main targeted effect of the vacuum system in household refrigerators is the effect on food storage times. With the experimental studies carried out in this study, it has been observed that the system concept significantly increases the food storage times.