Pandemi sürecinde yetişkinlerin öz şefkat ve duygu düzenleme becerilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ve psikolojik semptomları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of adults self-compassion and emotional regulatory skills and the connection of uncertainty integration and psychological symptoms in the pandemic process
  1. Tez No: 675297
  2. Yazar: ECE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sırasında, yetişkinlerin öz şefkat ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ve psikolojik belirtiler ile ilişkilerini incelemek ve bu ilişkilerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma, yaşları 18-65 yaş arasında değişen, psikiyatrik tanısı bulunmayan, 294 kadın ve 96 erkek olmak üzere toplam 390 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilişkisel araştırma modeline uygun olarak incelenmiştir. Kullanılan veri toplama araçları, Öz Duyarlık Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formudur. Verilerin analizinde, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearmann Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, öz şefkatin alt boyutlarından izolasyon ve özdeşleşme puanlarının, belirsizliğe tahammülsüzlük puanlarının ve anksiyete, depresyon, olumsuz benlik gibi psikolojik belirti puanları ile arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu belirlemiştir. Çalışmada, bilişsel duygu düzenleme ve psikolojik belirtiler arasında anlamlı bir ilişki olduğu; öz şefkat puanları ile bilişsel duygu düzenleme puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bulguların, cinsiyet, medeni durum, kronik hastalık, gelir durumu, çocuk sahibi olma gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Ölçeklerin alt boyutlarının birbiriyle olan ilişkileri, çalışmada ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between adults' self-compassion and cognitive emotion regulation skills, intolerance to uncertainty levels and psychological symptoms during the Covid-19 pandemic, and to determine whether these relationships differ according to demographic characteristics. The study has been carried out with a total of 390 participants, 294 women and 96 men, aged between 18-65 years, without a psychiatric diagnosis. The study is examined in accordance with the relational research model. Data collection tools used are Self-Compassion Scale, Brief Symptom Inventory, Intolerance of Uncertainty Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale and sociodemographic information form prepared by the researcher. In the analysis of the data, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H test and Spearmann Correlation Analysis are employed. The findings of this study have determined that there is a positive and significant relationship between the scores of isolation and identification, which are sub-dimensions of self-compassion, and the scores of intolerance to uncertainty and the psychological symptom scores such as anxiety, depression and negative self esteem. In this study, it has been observed that there is a significant relationship between cognitive emotion regulation and psychological symptoms, there is a significant relationship betwen self-compassion scores and cognitive emotion regulation scores. It is furthermore determined that the findings differ according to demographic variables such as gender, marital status, chronic disease, income status, and having a child. The relations between the sub-dimensions of the scales have been discussed within the framework of the relevant literature in the study, and suggestions are presented for future studies.