Search for the third body with the perspective of écriture feminine in the collected novellas The Found and The Lost Of Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin'in Uçsuz Bucaksız derlemesindeki novellalarda dişil yazın perspektifiyle üçüncü beden arayışı
- Tez No: 675298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ataerkil toplum düzeninin yarattığı baskı nedeniyle, özellikle kadınlar için kişisel alan, sürekli tartışmalı bir konu olmuştur. Bu bağlamda, feminist eleştiri ve teori erkek egemen toplumun baskısına karşı, yazarak bir alan yaratmayı amaçlar. Bilinçlenmenin artması amacıyla, sayısız eser feminist dünyasının sesi olmaya çalışmıştır. Aynı doğrultuda, dişil yazın yazarları, topluma hâkim kültürden uzakta, tarafsız bir alana kaçmak isteyenler için, eserleriyle bir alan açmaya niyetlenirler. Dişil yazın perspektifiyle dört bölüm halinde ele alınan bu çalışma, Ursula K. Le Guin'in Uçsuz Bucaksız derlemelerinde; özerk, cinsiyetsiz, üçüncü bir beden ortaya çıkarmayı amaçlar; bunu yaparken teorik ardalanlar, kadın yazınının kökenleri, ataerkil söylemi yapısökümüne uğratan yöntemler gibi kritik konuları analiz eder. Birinci bölümde, dişil yazın teorisinin gelişimini hızlandıran Derrida'nın yapısöküm teorisi ve Lacan'ın dil edinimi gibi temel teorik ardalanları incelemek önemlidir. İkinci bölümde ise kadın çalışmalarının edebi ve akademik dünyadaki gelişim süreci vurgulanır. Feminizm hareketi ile feminist teorinin oluşumu arasında sıkı bir bağın olduğu gözlemlenebilir. Burada feminizm ile kastedilen olgu tarihteki kadın hareketleridir; feminist teori ise edebiyatta feminist yaklaşım, kadın edebiyatı ve kadın yazınlarının ortaya çıkışı anlamlarını taşır. Üçüncü bölümde dişil yazını, bu kuramın güçlü sesi Hélène Cixous ve teori kitabı The Third Body ile çalışmak önemlidir. Son bölümde ise Ursula K. Le Guin'in Uçsuz Bucaksız derlemesindeki kısa hikâyeleri dişil yazın perspektifiyle ele alınacaktır, ayrıca kısa öykülerdeki üçüncü bedenin oluşumu da ele alınacaktır. Le Guin, eserlerinde hem kadın yazınını hem de fantezi türünü bağdaştırır. Çalışmamız kadın karakterlere ait tüm baskılanmış imgeleri ve Le Guin'in fantastik mekânlarında, kadınlar için bir sığınak olarak görülen üçüncü beden adlı kişisel alanlarını açığa çıkarır. Sonuç olarak, çalışmamızın temel amacı Ursula K. Le Guin'in Uçsuz Bucaksız derlemesindeki kısa öyküleri ele alarak,baskıya ve fallus merkezli geleneklere karşı bilinçlenmeyi artırmaktır.
Özet (Çeviri)
Personal space has perpetually been a problematic issue especially for women because of the oppression of patriarchal structures. In this sense, Feminist criticism and theory target to create space against the oppression of male-dominated world through writing. Countless studies have tried to be the voice of the expectations of a feminist milieu with the aim of consciousness raising. In the same direction, écriture feminine writers intend to give a room with their works for those who are willing to escape towards a neutral space distant from the mainstream culture. Elaborated on four parts with the perspective of écriture feminine, this study also aims to uncover a third body, an autonomous, genderless space in Ursula K. Le Guin's collected novellas TheFound and the Lost employing crucial issues such as the theoretical background, the roots of women writing, and the ways of deconstructing patriarchal discourse. In the first part, it is important to look through the basic theoretical background that accelerates the evolution of écriture feminine, such as Derrida's deconstruction and Lacan's language acquisition. In the second part, the evolution process of Women's Studies in literature and academia is underlined. An intimate relationship between feminism and the formation of feminist theory can be observed. By feminism, here, we try to underline the women's movement in history; while by feminist theory, we mean the emergence of feminist literary criticism, feminist literature and women's writings throughout history. In the third part, it is crucial to study on écriture feminine from its powerful voice: Hélène Cixous utilizingher theory fiction titled The Third Body. In the last part, Ursula K. Le Guin's novellas from The Found and the Lost will be urged upon through the perspective of écriture feminine and we will try to discuss the formation of a third body within the novellas. Le Guin harmonizes both feminist writing and fantasy in her works. Our study will uncover all the repressed images that are specific to women characters and their personal space in the name of the third body which is seen as a refuge for women in Le Guin's fantastic settings. Consequently, the major aim of our study is to provide raising consciousness against any kind of oppression and phallocentric traditions by elaborating Ursula K. Le Guin's novellas from the collection of The Found and the Lost.