Gestasyonel diyabetes mellitus hastalarında chemerin ve fetuin-A seviyelerinin değerlendirilmesi
Gestasyonel diyabetes mellitus hastalarında chemerin ve fetuin-A seviyelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 675317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalıĢma gestasyonel diabetes mellitus (GDM) ile maternal serum chemerin ve fetuin A seviyeleri arasındaki iliĢkiyi araĢtırmak amacıyla yapılmıĢtır. Kesitsel olarak dizayn edilen bu çalıĢma 40 GDM tanısı olan ve 38 sağlıklı gebe kadın üzerinde klinik verilerin ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi ile yapılmıĢtır. Hasta grubunu 24-28 hafta arasında 75gr OGTT sonucu ile GDM tanısı alan gebe kadınlar oluĢtururken, kontrol grubunu ise GDM tanısı almayan sağlıklı gebe kadınlar oluĢturmaktadır. Tüm hastaların kan serum chemerin ve fetuin A düzeylerinin biyokimyasal olarak ölçümleri yapıldı. Gruplar arasında chemerin ve fetuin A düzeylerinde istatistiksel olarak farklılık olup olmadığı araĢtırıldı. ÇalıĢmamızda GDM ve kontrol grubu arasında yaĢ, gestasyonel hafta ve vücut kitle indeksleri benzer izlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between gestational diabetes mellitus (GDM) and maternal serum chemerin and fetuin-A levels. This cross-sectional study was conducted by evaluating clinical data and biochemical parameters on 40 pregnant women with GDM diagnosis and 38 healthy pregnant women. While the patient group consists of pregnant women diagnosed with GDM with the result of 75 gr OGTT between 24 and 28 weeks, the control group consists of healthy pregnant women who have not been diagnosed with GDM. Biochemically, blood serum chemerin and fetuin A levels of all patients were measured. It was investigated whether there was a statistical difference in chemerin and fetuin A levels between the groups. In our study, age, gestational week, and body mass index were similar between GDM and control groups.