Sağlık personelinde COVID-19 antikor titrelerinin araştırılması
Investigation of COVID-19 antibody titers in health care workers
- Tez No: 675328
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
COVID-19, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalıktır. SARS-CoV-2; insanlarda, diğer memelilerde ve kuşlarda enfeksiyonlara neden olan zarflı yapıdaki RNA virüsleri içerisinde yer alan Coronavirüslerin en yeni üyesidir. 2002 yılında ortaya çıkan SARS, 2013'te ortaya çıkan MERS, HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 ve HCoV-HKU1 ise insanlarda hastalığa neden olan diğer Coronavirüslerdir. COVID-19'un tanısında altın standart olarak kabul edilen yöntem moleküler teknikleridir. Ancak hasta geçmişi, radyolojik ve biyokimyasal bulgular, serolojik yöntemlerde tanıda, tedavi sürecinin takibinde ve bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır. Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan sağlık personelinin salgından ne düzeyde etkilendiğini saptamak amacıyla antikor varlığını ve düzeyini serolojik tanıya dayalı yöntem ile araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmamıza 29.06.2020-09.07.2020 tarihleri arasında, salgının ülkemizde görüldüğü ilk tarihten beri hastanemizde görev yapan gönüllü personelden elde edilen serum örnekleri dahil edilmiştir. Çalışmamızda Anti-SARS-CoV-2 IgA ve Anti-SARS-CoV-2 IgG (Euroimmun Medizinische Labordiagnostika, Lübeck, Almanya) kitleri kullanıldı. Çalışmanın analizi Euroimmun Analyzer I (Euroimmun Medizinische Labordiagnostika, Lübeck, Almanya) cihazı ile yapıldı. Çalışmamıza 71'i kadın (%38.2), 115'i (%61.8) erkek, yaş ortalamaları 34.22 (±7.85) olmak üzere 186 gönüllü personel dahil edilmiştir. IgA antikoru katılımcıların 8'inde (%4.4) pozitif, 6'sında (%3.3) sınırda ve 166'sında (%92.2) negatif, IgG antikoru ise katılımcıların 5'inde (%.2.7) pozitif, 2'sinde (%1.1) sınırda ve 179'unda (%96.8) negatif olarak saptanmıştır. IgA seropozitiflik oranı en fazla öğretim üyelerinde (2/19, %10.5) görülürken temizlik personeli, radyoloji teknikeri ve ATT personelinde IgA pozitifliği saptanmamıştır. IgG seropozitilik oranı ise en fazla doktorlarda (3/45, %6.7) tespit edilirken öğretim üyelerinde, hasta bakıcı, temizlik personeli, radyoloji teknikeri ve ATT personelinde pozitiflik saptanmamıştır. IgA seropozitiflik oranı en yüksek göğüs hastalıkları bölümünde (1/9, %11.1), IgG seropozitiflik oranı ise en yüksek KBB hastalıkları bölümünde (2/15, %13.3) görülmüştür. Çalışmamızın pozitiflik oranları düşük olarak gözüksede çalışmanın yapıldığı tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde dünya genelinde salgın hızını arttırmış ve enfekte kişi sayısında yükselmelere neden olmuştur. Bu nedenle yakın tarihte yapılacak araştırmalar sonucunda bu oranların artmış olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is the disease caused by the SARS-CoV-2 virus that emerged in Wuhan, China in December 2019 and declared as a pandemic by the World Health Organization. SARS-CoV-2; it is the newest member of Coronaviruses, which are among the enveloped RNA viruses that cause infections in humans, other mammals and birds. SARS, which emerged in 2002, MERS, which emerged in 2013, HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 and HCoV-HKU1 are other Coronaviruses that cause disease in humans. Molecular techniques are the accepted standard method in the diagnosis of COVID-19. However, the patient's history, radiological and biochemical findings, serological methods are used in for diagnosis, follow-up of the treatment process and in scientific research. Our study aimed to investigate the presence and level of antibodies with a method based on serological diagnosis in order to determine to what extent the health care workers who working in Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital were affected by the pandemic. Serum samples obtained from volunteers between 29.06.2020-09.07.2020 were included in our study who have been working in our hospital since the first date of the pandemic in our country. Anti-SARS-CoV-2 IgA and Anti-SARS-CoV-2 IgG (Euroimmun Medizinische Labordiagnostika, Lübeck, Germany) kits were used in our study. The analysis of the study was performed using the Euroimmun Analyzer I (Euroimmun Medizinische Labordiagnostika, Lübeck, Germany). 186 volunteers, 71 female (38.2%), 115 (61.8%) male, with an average age of 34.22 (± 7.85) were included in our study. IgA antibody was positive in 8 (4.4%), borderline in 6 (3.3%) and negative in 166 (92.2%), IgG antibody was positive in 5 (2.7%), borderline in 2 (1.1%) and negative in 179 (96.8%) of the participants. IgA seropositivity rate was most common in lecturers (2/19, 10.5%), while there was no IgA positivity in cleaning staff, radiology technicians and EMT. IgG seropositivity rate was common in doctors (3/45, 6.7%), while there was no IgG positivity in lecturers, caregivers, cleaning staff, radiology technicians and EMT. The highest IgA seropositivity rate was observed in the pulmonology department (1/9, 11.1%), and the highest IgG seropositivity rate was observed in the otolaryngology department (2/15, 13.3%). Although the results of our study seem to be low, the pandemic rate and the number of infected people have increased since the date of the study to today. Therefore, we think that these rates may have increased in recent studies