Pandemi sürecinde risk iletişimi: Türkiye ulusal basınında koronavirüs haberlerinin analizi
Risk communication in the process of pandemic: The analysis of coronavirus news in the Turkey national press
- Tez No: 675345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SEZGİN EMÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Health, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
COVID-19 virüsü 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıktığı ilk günden bu yana tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilemiştir. Salgına yol açan COVID-19; ilk kez 2020 yılının Mart ayında Türkiye'de görülmesi ve hemen ardından Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesiyle birlikte tüm dünyanın ortak problemi haline gelmiştir. Bu sebeple bütün ülkeler pandemiyle mücadele için çeşitli iletişim yollarına başvurmuştur. Türkiye salgınla mücadelede dünyadaki önemli aktörlerden biri olurken, Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulu önderliğindeki salgınla ilgili iletişim politikalarını incelemek kaçınılmaz olmuştur. Dolayısıyla; Türkiye'nin pandemiyle nasıl bir mücadele verdiğini, topluma yönelik bilgi aktarımını hangi araçlar üzerinden nasıl bir dil kullanarak yaptığını ve bu mesajların farklı tutumlara sahip platformlarda nasıl göründüğünü analiz etmek için risk iletişiminin nasıl yapıldığını anlamak önem arz etmektedir. Bu sebeple, iletişim politikalarına yönelik değişik tutumları temsil etmesi amacıyla Sabah, Sözcü ve Yeni Şafak gazeteleri seçilerek; Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü gün olan 11 Mart ve takip eden hafta olmak üzere, 11 Mart- 18 Mart 2020 tarihleri arasındaki, 381 COVID-19 haberi içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada Türkiye'nin uyguladığı risk iletişimi çalışmalarının kısa vadede olumlu sonuçları olduğu ancak uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açabileceği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Since the first day it emerged in December 2019, the COVID-19 virus has affected Turkey as well as the whole world. COVID-19 causing the epidemic; It has become a common problem of the whole world with its first appearance in Turkey in March 2020 and the declaration of a pandemic by the World Health Organization immediately after. For this reason, all countries have resorted to various means of communication to combat the pandemic. While Turkey is one of the important actors in the world in the fight against the epidemic, it has been inevitable to examine the communication policies regarding the epidemic under the leadership of the Ministry of Health and the scientific committee of Turkey. Therefore; It is important to understand how risk communication is done in order to analyze how Turkey is struggling with the pandemic, what language it uses to transfer information to the society, and how these messages appear on platforms with different attitudes. For this reason, Sabah, Sözcü and Yeni Şafak newspapers were chosen to represent different attitudes towards communication policies; 381 news of COVID-19 between March 11 and March 18, 2020, including March 11, the day of the first case in Turkey, and the following week, were analyzed by content analysis method. In the research, it has been determined that the risk communication studies implemented by Turkey have positive results in the short term, but may lead to negative results in the long term.