Görme engelliler için braille alfabe tekniğikullanılarak tasarlanmış giyilebilir okuma cihazı
Wearable reading device for the visually impaired designedusing the brille alphabet technique
- Tez No: 675344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Görme engellilerin okuması amacıyla geliştirilen Braille alfabesinin kullanımındaki en önemli zorluklar, özel bir kağıda yazım gerektirmesi, bireyin sabit durmasının gerekmesi ve okuma güçlüğüdür. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde, bireylerin uzuvlarına bağlı birçok mekanik sistemin geliştirildiği görülmektedir. Bu çalışmada, Braille alfabesi ile dijital ortamdan metin okunması için bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem ile okuma bireyin göğüs bölgesinden titreşim yoluyla yapılmaktadır. Sabit bir yere bağlı kalmadan okumanın yapıldığı sistemde, metinler bluetooth haberleşme yoluyla aktarılmaktadır. Deneysel çalışmalar sonucu, Braille alfabesini bilen görme engelli bir bireyin çok kısa sürede sistemi kullanabildiği ortaya çıkmıştır. Sistemin başka bir üstün özelliği ise, kişinin herhangi bir uzvunu okuma yapma amacıyla kullanmamasıdır. Ayrıca, geliştirilen sistem bireyin dış görünüşüne olumsuz etkilemeyecek bir şekilde elbise altında kullanılabilir. Hem kullanışlı olması hem de algılamadaki başarısı ile okuma sistemi, engelli bireylerin dijital ortamdaki metinlere ulaşmada oldukça kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important difficulties in using the Braille alphabet, which was developed for the purpose of reading by the visually impaired, are the need for writing on a special paper, the need for the individual to stay still, and the difficulty of reading. When the studies in the literature are examined, it is seen that many mechanical systems connected to the limbs of individuals have been developed. In this study, a system for reading text from digital media using Braille alphabet has been developed. With the developed system, reading is done through vibration from the chest area of the individual. In the system where reading is performed without being bound to a fixed location, the texts are transferred via Bluetooth communication. As a result of experimental studies, it has been revealed that a visually impaired individual who knows the Braille alphabet can use the system in a very short time. Another outstanding feature of the system is that the person does not use any limb for reading. In addition, the developed system can be used under clothing in a way that does not adversely affect the external appearance of the individual. With its usefulness and success in perception, the reading system will make it easier for individuals with disabilities to access texts in digital media.