Öğrenme yönetim sistemi (LMS) kullanımının matematik başarısına etkisi: Meta-analiz çalışması
The effect of using learning management system on mathematical achievement: Meta-analysis study
- Tez No: 675351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, LMS (Learning Management System-Öğrenme Yönetim Sistemi) kullanımının matematik başarısı üzerindeki etki büyüklüğünü meta-analiz yöntemiyle incelemektir. Bunun için ulusal ve uluslararası yapılmış deney ve kontrol gruplu deneysel çalışmalar alan yazında taranmıştır. 2005-2020 yılları arasında yapılmış, araştırmanın problemine ve meta-analize dâhil edilebilecek kriterlere uygun ön test son test puan ortalaması, standart sapma değeri ve örneklem gibi istatistiksel verileri içeren yüksek lisans tezi, doktora tezi ve makaleler YÖK Ulusal Tez Merkezi, Web of Science (WOS) ve Proquest'te taranarak incelenmiştir. Alan yazında taramalar sonucunda ilkin 83 çalışmaya daha sonra veri eksikliği olduğu, araştırma problemini iyi yansıtmadığı vb. nedenlerden elenerek ulusal ve uluslararası 43 çalışmaya indirgenmiştir. Bu çalışmalar içinden 43 çalışmanın dâhil edilme kriterlerine uygun olduğu belirlenmiştir. Seçilen çalışmaların etki büyüklüğü dağılımında rastgele etkiler modeli tercih edilmiştir (Q=1763,580 p=0,000). Güvenirlilik ve yayın yanlılığını değerlendirmek için huni grafiği, Orwin's fail safe ve Egger Regression yöntemleri kullanılmıştır. Bu testlerden elde edilen veriler doğrultusunda yayın yanlılığı olmadığı görülmüştür (p=0,48305). Araştırmanın bağımlı değişkeni; matematik başarısı, bağımsız değişkenleri ise LMS kullanımı ve bazı çalışma alt grupları (yıl, örneklem, yayın türü, uygulama süresi, konu, ülke, öğrenim düzeyi, uygulama yöntemi) olarak belirlenmiştir. Veriler, Comprehensive Meta Analyses (CMA) yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çalışmalardaki toplam örneklem sayısı 15.296'dır. Araştırma sonuçlarına göre, LMS kullanımının matematik başarısı üzerindeki genel etki büyüklüğü değeri (d=0,363) olarak belirlenmiştir. Bulunan bu değer Thalheimer ve Cook (2002) etki büyüklüğü sınıflandırmasına göre küçük düzeyde bir etkiye sahiptir. Bu sonuca göre, LMS kullanımının matematik başarısı üzerinde küçük düzeyde etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu etki büyüklüğü değerinin Analog Anova sonuçlarına göre; ülke, öğrenim düzeyi, konu ve yıla göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Diğer yandan; örneklem, uygulama süresi, yayın türü ve uygulama yöntemine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlardan yola çıkılarak uygulayıcı ve araştırmacılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect size of the use of the LMS (Learning Management System) on mathematics achievement with meta-analysis method. For this purpose, national and international experimental studies with experimental and control groups have been reviewed in the literature. Master's thesis, doctoral dissertation, and articles that were made between 2005 and 2020, which include statistical data such as pre-test post-test score average, standard deviation value, and sample by following per under the research problem and criteria that can be included in meta-analysis Higher Education Council thesis, Web of Science and Proquest It has been scanned in. As a result of the researches in the literature, firstly 83 studies, then the lack of data, the research problem, etc. it has been reduced to 43 national and international studies. Out of these studies, 43 studies were found to meet the inclusion criteria. Random effects model is preferred in the effect size distribution of the selected studies (Q=1763,580 p=0,000). Funnel plot, Orwin fail-safe, and Egger Regression methods were used to evaluate reliability and publication bias. In line with the data obtained from these tests, it was observed that there was no publication bias (p=0,48305). The dependent variable of the research; mathematics achievement and its independent variables are LMS usage and some study subgroups (year, sample, publication type, application period, subject, country, education level, application method). Data were analysed with Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software. The total sample number of the studies included in the study is 15,296. According to the results of the research, the overall effect size value of LMS use on mathematics achievement was determined as (d = 0.363). This value has a small effect according to the effect size classification by Thalheimer and Cook (2002). According to this result, it was found that the use of LMS has a small effect on mathematics achievement. According to Analog Anova results of this effect size value; it was found to be statistically significant by country, education level, subject, and year. On the other hand; no significant difference was found according to the sample, implementation time, type of publication, and application method. Based on these results, some suggestions for practitioners and researchers have been made.