Ağırlıklı grafların Detour matrisi
Detour matrix of weighted graphs
  1. Tez No: 675362
  2. Yazar: ÖZGÜR KOCAKERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde grafın esas tanım ve özelliklerinden, Detour matrisi ve indekslerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde yardımcı lemma ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde ağırlıklı Detour matrisi için Randić indeksinin yeniden düzenlenmiş formülü, özel graflar için Detour matrisleri ve Detour matrisinin spektral yarıçapının sınırları için bazı lemma ve teoremler elde edilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç bölümüdür, burada tezde yapılanlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, basic definitions and properties of graph, Detour matrix and indexes are mentioned. In the third chapter, auxiliary lemma and theorems are given. In the fourth chapter, the rearranged formula of Randić index for the weighted Detour matrix, Detour matrices for special graphs and some lemmas and theorems for the boundaries of the spectral radius of the Detour matrix are obtained. The fifth part is the conclusion part, where it is summarized what has been done in the thesis.