Kafelerde kullanılan duvar kaplama malzemelerinin kullanıcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of wall cladding materials used in cafes on perceptual evaluations of users
- Tez No: 675373
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, iç mekânlarda yaygın olarak kullanılan üç farklı duvar kaplama malzemesinin (ahşap, beton, metal) katılımcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, insanların büyük bir kesimi tarafından yemek yeme eylemi yanında çeşitli sosyal aktiviteler ve bireysel/toplu çalışma ortamı olarak kullanılan kafeler araştırma ortamı olarak seçilmiştir. Daha sonra üç farklı duvar kaplama malzemesi kullanılan sanal deney mekânları modellenmiş ve katılımcıların bu sanal mekânların fiziksel çevre faktörlerini değerlendirmeleri ayrıntılı bir anket yardımıyla ölçülmüştür. Sonuçta, katılımcılar tarafından açık renkli duvar kaplama malzemeleri kullanılan kafelerin, koyu renkli duvar kaplama malzemeleri kullanılan kafelere oranla daha olumlu yönde algılandığı, ayrıca açık renkli ahşap duvar kaplaması kullanılan kafelerin, beton ve metal duvar kaplaması kullanılan kafelere oranla daha sıcak bir malzeme olarak değerlendirildiği belirlenmiştir. Ayrıca, tasarım eğitimi alan katılımcıların kafelerin fiziksel çevre faktörlerini tasarım eğitimi almayanlara göre daha olumsuz yönde algıladıkları belirlenmiştir. Fakat kafelerin fiziksel çevre faktörlerini katılımcıların cinsiyetlerine göre değerlendirmeleri arasında önemli bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the goal was to determine the effects of three different wall cladding materials (wood, concrete, metal) which are commonly used in interiors on the perceptual evaluations of participants. For this purpose, cafes used by a large segment of people as various social activities and individual/collective work environments, as well as the act of eating, were chosen as research environments. Afterwards, three different wall cladding materials were modeled and participants' assessments of the physical environmental factors of these virtual spaces were evaluated using a detailed survey. Ultimately, it has been determined by the participants that cafes that used light-colored wall cladding materials were percieved in a more positive light compared to the ones that used dark-colored materials, along with that cafes that used light-colored wood wall cladding materials were evaluated to be warmer compared to the cafes that used concrete and metal wall cladding materials. In addition, it was found that participants who received design training perceived the physical environmental factors of cafes more negatively than those who did not receive design training. But no significant differences were found between cafes evaluating physical environmental factors relating to the gender of participants.