Farklı hibrit abutmentlar üzerine hazırlanan farklı kalınlıklardaki zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramiklerin optik özelliklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of optical properties of zirconia reinforced lithium silicate glass ceramics with different thicknesses prepared on different hybrid abutments
  1. Tez No: 834625
  2. Yazar: ESRA AYŞE DİLAVERLER YARDIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı materyaller ile hazırlanan hibrit abutment örneklerinin, farklı kalınlıklardaki zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (ZLS) kuronlar ile oluşturduğu optik özelliklerin, spektrofotometrik analizler ile in vitro olarak incelenip karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Titanyum altyapıların (12x14x1,0 mm) üzerine, lityum disilikat (LDS), hibrit seramik (PICN), polietereterketon (PEEK) ve zirkonya (Zr) materyallerinden hazırlanan kesitler (12x14x0,7 mm; n=10) yerleştirilerek 80 adet hibrit abutment örneği elde edildi. Kontrol grupları olarak 20 adet Zr örnek (12x14x1,8 mm) hazırlandı. Tüm abutment tasarımlarının üzerine, ZLS materyalinden iki farklı kalınlıkta (1,0 mm ve 1,5 mm) kuron örnekleri hazırlandı. Oluşturulan hibrit abutment-kuron konfigürasyonlarının spektrofotometrik analizleri yapıldı ve CIEDE2000 (ΔE00) formülü yardımıyla renk değişimi hesaplandı. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Materyal ve kalınlık etkileşiminin L*, C*, h* ve ∆E00 üzerindeki etkisi Two-way ANOVA testi ile değerlendirilmiş, post hoc analizlerde Tukey HSD test kullanılmıştır (p˂0,05). Bulgular: Hibrit abutmentları oluşturan materyallerin türünün ve üst yapı restorasyon kalınlığının; final restorasyonun L*, C*, h* ve ∆E00 üzerinde anlamlı etkisi olduğu görüldü (p˂0,05). 1,0 mm ZLS kuron gruplarındaki ΔE00 değerleri en düşükten yükseğe doğru; Z1 (Zr; ΔE00=1,88), L1 (LDS; ΔE00=2,29), V1 (PICN; ΔE00=2,36), P1 (PEEK; ΔE00=3,04) şeklinde sıralandı. 1,5 mm ZLS kuron gruplarındaki ΔE00 değerleri ise; Z2 (Zr; ΔE00=1,34), L2 (LDS; ΔE00=1,37), V2 (PICN; ΔE00=1,37), P2 (PEEK; ΔE00=2,87) şeklinde sıralandı. Bütün gruplardaki renk değişimi algılanabilirlik eşiğinin üzerindedir (ΔE00>0,8). Z2, V2 ve L2'nin ΔE00 değerinin kabul edilebilirlik eşiğinin altında olduğu tespit edildi (ΔE001,8).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine and compare the optical properties of hybrid abutment samples prepared with different materials with zirconia-reinforced lithium silicate ceramic (ZLS) crowns of different thicknesses in vitro with spectrophotometric analyzes. Materials and Methods: 80 hybrid abutment specimens were obtained by placing sections (12x14x0.7 mm; n=10) prepared from lithium disilicate (LDS), hybrid ceramic (PICN), polyetheretherketone (PEEK) and zirconia (Zr) materials on titanium substructures (12x14x1.0 mm). 20 Zr specimens (12x14x1.8 mm) were prepared representing ceramic abutments. Then, crown samples of two different thicknesses (1.0 mm and 1.5 mm) were prepared from ZLS blocks. Hybrid abutment-crown configurations were created by placing these samples on the hybrid abutment and control groups samples. Spectrophotometric analyzes of the hybrid abutment-crown configurations were made and the color change was calculated with the help of the CIEDE2000 (ΔE00) formula. The suitability of the parameters to the normal distribution was evaluated statistically by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests. The effect of material and thickness interaction on L, C, h and ∆E00 was evaluated with Two-way ANOVA test, Tukey HSD test was used in post hoc analyzes (p˂0.05). Results: It was observed that the type of abutment material and the thickness of the superstructure material were significant over L, C, h parameters ∆E00 value (p˂0.05). The ΔE00 values in the 1.0 mm ZLS crown groups, from lowest to highest, are Z1 (Zr; ΔE00=1.88), L1 (LDC; ΔE00=2.29), V1 (PICN; ΔE00=2.36), P1 (PEEK; ΔE00=3.04) sorted. The ΔE00 values in the 1.5 mm ZLS crown groups are Z2 (Zr; ΔE00=1.34), L2 (LDC; ΔE00=1.37), V2 (PICN; ΔE00=1.36), P2 (PEEK; ΔE00=2.87). The color change in all groups is above the perceptibility threshold (ΔE00>0.8). It was determined that the ΔE00 value of Z2, V2 and L2 was at a acceptability threshold (ΔE001.8).