Belirsizliğe tahammülsüzlük ile bilişsel esneklik düzeylerinin psikolojik semptomlar üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi
Investigating of the predictive effect of intolerance of uncertainty and cognitive flexibility levels on psychological symptoms
  1. Tez No: 675442
  2. Yazar: NESLİŞAH BERDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, belirsizliğe tahammülsüzlük ile bilişsel esneklik düzeylerinin psikolojik semptomlar üzerinde yordayıcı bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya farklı bölümlerde öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 398 kadın ve 118 erkekten oluşan toplam 516 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada ölçme araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Kısa Semptom Envanteri kullanılarak araştırma yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre, bilişsel esneklik düzeylerinin erkeklerde daha yüksek olduğu, psikolojik semptom ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerin ise cinsiyet değişkenine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte, belirsizliğe tahammülsüzlük ile psikolojik semptomlar alt boyutları arasında pozitif; bilişsel esneklik ile psikolojik semptomlar alt boyutları arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, hem belirsizliğe tahammülsüzlük hem de bilişsel esnekliğin psikolojik semptomlar üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Alanyazından elde edilen bilgiler kapsamındaki bulgulara göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether intolerance of uncertainty and cognitive flexibility levels had a predictive effect on psychological symptoms. A total of 516 university students, consisting of 398 females and 118 males, studying in different departments and selected with the appropriate sampling method, participated in the study. Personal Information Form, Intolerance of Uncertainty Scale, Cognitive Flexibility Inventory and Brief Symptom Inventory were used as measurement tools in the study. According to the results of the analysis, it was found that cognitive flexibility levels were higher in men, and the levels of intolerance of uncertainty and psychological symptoms did not differ according to the gender variable. On the other hand, it was found that there was a positive correlation between intolerance of uncertainty and psychological symptoms sub-dimensions, and a negative and significant relationship between cognitive flexibility and psychological symptoms sub-dimensions. It was also found that both intolerance of uncertainty and cognitive flexibility had a predictive effect on psychological symptoms. It has been discussed according to the findings within the scope of the information obtained from the literature.