Psikolojik danışman adaylarının bilişsel esneklik düzeylerinin belirsizliğe tahammülsüzlükleri ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
Examination of psychological counselor candidates cognitive flexibility levels in terms of intolerance of uncertainty and attachment styles
  1. Tez No: 930667
  2. Yazar: MEHMET AKÇEŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik danışman adaylarının bilişsel esneklik düzeyleri ile belirsizliğe tahammülsüzlükleri ve bağlanma stillerinin; ayrıca bilişsel esneklik düzeyi üzerinde etkisi olabileceği düşünülen bir takım demografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 382'si kadın, 91'i erkek olmak üzere toplam 473 psikolojik danışman adayı katılmıştır. Araştırmada; katılımcılardan bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgiler formu ile alan yazınında yer alan Bilişsel Esneklik Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 27.0 paket programı ile gerçekleştirilen istatistiksel analizlerde verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında ele alınan değişkenler arasındaki ilişkileri ele almak adına Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısından faydalanılmıştır. Çalışmada bilişsel esnekliğin, demografik özellikler ile ilişkisini ölçmek için tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örnekler T testinden faydalanılmıştır. Bilişsel esnekliğin, belirsizliğe tahammülsüzlük ve bağlanma stilleri değişkenleri tarafından yordanmasını ölçmek amacıyla da çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bilişsel esneklik düzeyi ile belirsizliğe tahammülsüzlük, kaygılı ve kaçınan bağlanma arasında negatif yönlü; bilişsel esneklik ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Bilişsel esnekliğin en güçlü yordayıcısı güvenli bağlanma stili olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, alan yazınında yer alan bilgiler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between cognitive flexibility levels of counselor candidates and their intolerance of ambiguity and attachment styles, as well as some demographic characteristics that are thought to have an effect on cognitive flexibility levels. A total of 473 counselor candidates, 382 of whom were female and 91 of whom were male, participated in the study. In the study, the demographic information form prepared by the researcher and the Cognitive Flexibility Scale, Intolerance of Ambiguity Scale and Three-Dimensional Attachment Styles Scale in the literature were used to obtain information from the participants. In the statistical analyses performed with the SPSS 27.0 package program, it was seen that the data had a normal distribution. Pearson Product Moment Correlation Coefficient was utilized to address the relationships between the variables considered within the scope of the research. In the study, one-way analysis of variance and independent samples T test were utilized to measure the relationship between cognitive flexibility and demographic characteristics. Multiple linear regression analysis was used to measure the prediction of cognitive flexibility by intolerance of uncertainty and attachment styles variables. According to the results of the study, there were negative relationships between cognitive flexibility level and intolerance of uncertainty, anxious and avoidant attachment, and positive relationships between cognitive flexibility and secure attachment. The strongest predictor of cognitive flexibility was found to be secure attachment style. The findings were discussed within the framework of the information in the literature.