Psikolojik danışmanların mesleki doyumları ile belirsizliğe tahammülsüzlük, bilişsel esneklik düzeyleri ve stresle başa çıkma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the professional satisfaction of psychological counselors and intolerance to uncertainty, cognitive flexibility levels and coping with stress
- Tez No: 699967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada psikolojik danışmanların mesleki doyumları ile belirsizliğe tahammülsüzlük, bilişsel esneklik ve stresle başa çıkmanın bazı kişisel değişkenler ve birbirleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde çeşitli kurumlarda görev yapan 470 psikolojik danışmandan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Mesleki Doyum Ölçeği”,“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular incelendiğinde psikolojik danışmanların mesleki doyum düzeyinin eğitim durumları, yaş ve çalıştıkları grup değişkenlerine göre farklılaştığı görülmektedir. Belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin ise cinsiyet, medeni durum, eğitim durumları, yaş ve mesleki deneyim değişkenlerine göre farklılaştığı görülmektedir. Bilişsel esneklik düzeylerinin ise mesleki deneyim değişkenine göre farklılaştığı, stresle başa çıkma toplam puanlarının ise cinsiyete göre farklılaştığı bulgularına ulaşılmıştır. Mesleki doyum ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında orta düzeyde ve negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mesleki doyum ile bilişsel esneklik arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mesleki doyum ile stresle başa çıkma arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük, bilişsel esneklik ve stresle başa çıkmanın birlikte mesleki doyum ile ilişkisine bakıldığında orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between psychological counselors professional satisfaction and intolerance of uncertainty, cognitive flexibility and coping with stress with some personal variables. The research group of the study consisted of 470 psychological counselors working in various institutions throughout Turkey in the 2020-2021 academic year.“Personal Information Form”,“Job Satisfaction Scale”,“Intolerance to Uncertainty Scale”,“Cognitive Flexibility Inventory”and“Stress Coping Scale”were used to collect research data. In the analysis of the obtained data, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation coefficient and multiple regression analysis were used. When the findings are examined, it is seen that the job satisfaction levels of the psychological counselors differ according to their educational status, age and the group they work for. It is seen that the levels of intolerance to uncertainty differ according to the variables of gender, marital status, educational status, age and professional experience. It has been found that the cognitive flexibility levels differ according to the professional experience variable, and the total scores for coping with stress differ according to gender. It has been determined that there is a moderately significant and negative correlation between job satisfaction and intolerance to uncertainty. It has been determined that there is a moderately significant and positive correlation between job satisfaction and cognitive flexibility. It has been determined that there is a moderately significant and positive correlation between job satisfaction and coping with stress. When the correlation between intolerance of uncertainty, cognitive flexibility and coping with stress with job satisfaction was examined, a moderately significant and positive relationship was found.