Trafik sigortası kapsamında sigortacının tazminat ödeme yükümlülüğü
The insurer's obligation to pay compensation within the scope of traffic insurance
  1. Tez No: 675488
  2. Yazar: ZELAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hukuka aykırı fiiller sonucunda kişilerin şahısvarlığı yahut malvarlığı unsurlarında meydana gelen eksilmeler şeklinde ifade edilen“zarar”kavramı, hayatın olağan akışın içerisinde pek çok çeşidiyle karşımıza çıkabilmektedir. Zarar, özellikle Borçlar Hukuku'nda haksız fiil sorumluluğunun bir unsurunu oluşturması sebebiyle birçok kriter dikkate alınarak çeşitli ayrımlara tabii tutulmuştur. Maddi zarar, manevi zarar, doğrudan zarar, dolaylı zarar gibi pek çok türü olan zararın hangi türünün meydana geldiği veya meydana gelmiş olması halinde tazmin edilip edilemeyeceği, somut duruma ve hukuki düzenlemelere göre değişebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ve ihtiyari mali mesuliyet sigortalarında; rizikonun gerçekleşmesi halinde, meydana gelen hangi zarar türlerinin tazmininin sigortacıdan talep edilebileceği de bu bağlamda önem arz eden bir husustur. Çalışmamızın ilk bölümünde,“zarar”kavramına açıklık getirilerek sigorta tazminatı açısından zararın ne ifade ettiğine değinilmiştir. Ardından zarar türleri ve Karayolları Trafik Kanunu'nda sigortacının sorumlu tutulduğu teminat türleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde, zorunlu trafik sigortası ile ihtiyari mali mesuliyet sigortalarının kapsamı dahilinde olan ve olmayan zararlar incelenmiştir. Ardından sigorta genel şartlarının hukuki mahiyetine yönelik kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Son olarak çalışmamızın üçüncü bölümünde, zorunlu ve ihtiyari trafik sigortaları kapsamındaki zararların tazmini için sigortacıya hangi belgelerle başvurulması gerektiği ve usulüne uygun başvuru sonucunda tazminat hesabının hangi yöntemler esas alınarak yapılacağı hususları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“damage”, which is expressed as the diminution related to personal assets or assets of persons as a result of illegal acts, can appear in many varieties in the ordinary course of life. Damage has been subjected to various distinctions, by considering many criteria due to especially it is one of factors of tort liability in the Law of Obligations. The type of damage, which has many types such as material damage, moral damage, direct damage, indirect damage, if it occurs or whether it can be compensated in case of occurrence, may vary depending on the concrete situation and legal regulations. In compulsory traffic insurance and voluntary financial liability insurance; It is also an important issue in this regard that the compensation of the types of damages that may demand from the insurer if the risk occurs. In the first part of our study, the concept of“damage”is clarified and what loss means in terms of insurance compension is mentioned. Then, the types of damages and the types of assurance which the insurer is held responsible under Highways Traffic Law are discussed. In the second part, the damages that are and are not inclusive of compulsory traffic insurance and voluntary financial liability insurance are examined. Then, a brief evaluation about the legal nature of the general terms of insurance is carried out. Lastly, in the third part of our study, the documents that should be applied to the insurer for compensation of the damages are in the scope of compulsory and voluntary traffic insurances and the methods which based on compensation calculations as a result for duly application are discussed.