Analyzing environmental news in local internet journalism: A study on energy news
Yerel internet haberciliğinde çevre haberleri incelemesi: Enerji haberleri üzerine çalışma
- Tez No: 675498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYADE TOKAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Türk kamuoyunda ''Anadolu basını'' ve ''taşra basını'' olarak tanımlanan yerel basında, bölgenin sorunlarını iletebilen, o bölgedeki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeleri verimli bir şekilde aktarabilen, kamuoyu oluşumunu sağlayan bir habercilik anlayışı söz konusudur. Yerel basın, o bölgedeki bir olgu veya olayı tüm ülkeye aktararak, ulusal basını da beslemektedir. Aynı zamanda, bölgenin belleği olan yerel basın, o yöredeki yerel yönetimin bölge halkının taleplerini ve arzularını yerine getirip, getirmediklerini yakından takip edebilmekte, kendi bölgesindeki olgulara veya olaylara önem vererek daha fazla ayrıntıya erişebilmekte, haber metinlerinde bu detaylara daha fazla yer verilmekte ve bölge halkının kendi çevreleriyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle, yerel basın demokrasi kültürünün kökleşmesini sağlayarak ülke demokrasisine hayat vermektedir. Basın tarafından üretilen bilginin veya enformasyonun etkisi altında kalan insanın davranış, tutum veya kanaatlerini basın belirlemekte ve şekillendirmektedir. Bu nedenle, basının kamuoyuna karşı önemli bir sorumluluğu vardır ve toplumsal sorumluluğa sahip basının temel işlevi topluma doğru bilgi aktarabilmek ve toplumsal gelişimi sağlamaktadır. Toplumda egemen sınıfın düşünceleri ve menfaatleri her zaman ön planda tutulmaktadır. Ekonomi politik bakımından, maddi üretim araçlarına sahip olan egemen sınıf, zihinsel üretim araçlarını elinde bulundurmaktadır. Medya ekonomi politiği yaklaşımı kapsamında basın kendisini mali açıdan destekleyenlerin ideolojisini hedef kitleye enjekte etmektedir. Egemen ideolojinin denetimi altında olan basın, bu ideolojiyi yayma işleviyle metalar üreten bir mecradır. Böyle bir mecra olan basında mecrasındaki enerji haberlerinde özellikle egemen sınıfın ideolojik yapısı hakim olmaktadır, fakat yerel basındaki internet haberciliğinde servis edilen enerji haberlerinde ise, bölgeye ve bölge halkına sağladığı olumlu ve genellikle olumsuz faktörlere vurgu yapılmaktadır. Böylece, yerel basın kamu yararını gözeterek demokrasinin gelişimine öncü olmaktadır. Bu çalışmada ise, çevre haberleri çerçevesinde yerel basındaki internet haberciliğin enerji haberlerine yaklaşımı ve haber içeriğini etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Kamuoyunda tepki gören enerji yatırımlarının yoğun olduğu bölgelerden seçilen yerel medya temsilcileriyle; yerel basındaki internet haberciliğin konuya yaklaşımı ve yaşanan sorunlar konuşulmuş ve sorulara verilen yanıtlar kuramsal çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defined by Turkish public as“Anatolian press”or“provincial press”, local press includes an understanding of journalism, which is able to convey the issues of the region, effectively relay the economic, political, social and cultural developments there and form a public opinion. Local press also feeds national press by relaying a notion or an event in the region to the country in general. Also the memory of the region in question, local press is able to closely follow whether or not the local administration in the region fulfills the demands and wishes of the local people, in addition to having access to more details by placing emphasis on the notions or events in its own region and covering said details in news stories, thus helping local people have further access to information regarding their environment. As such, local press ensures the establishment of the culture of democracy, vitalizing the country's democracy too. The press also determines and shapes the behavior, attitude or opinions of people, who are influenced by the information or knowledge that is produced by the press. Therefore, the press undertakes a significant responsibility towards the public and the press with such social responsibility must relay accurate information to the society and ensure social development. The ideas and interests of the ruling class in the society is always prioritized. With respect to the political economy, the ruling class that has the material means of production also has control of the means of intellectual production. Within the scope of a political economy approach, the press injects the ideology of those, who support it financially, to the target audience. Controlled by the ruling ideology, the press is a means that produces commodities with the function of spreading this ideology. As such a means, the press reveals the ideological structure of the ruling class, especially in news regarding energy; however, such news that are served through internet journalism in local press often emphasize negative factors for the region and the local people, besides the positive factors and even more so. Thus, local press paves the way for the advancing of democracy by taking into consideration public interest. This study focuses on the approach of internet journalism towards energy news in local press within the framework of environmental news and the factors that influence news content. Interviews were conducted with local media representatives, selected from regions, where energy investments are intensive and these investments were ill-received by the public, regarding the approach of internet journalism in local press and the relevant issues. The responses were later assessed within a theoretical framework.