Husserl fenomenolojisinde imgelem ve temsil
Imagination and representation in Husserl's phenomenology
  1. Tez No: 843353
  2. Yazar: MUHAMMET HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Husserl imgelemi görüsel bir yaşantı olarak saf düşünceden ayırır. İmgelemi görüsel yaşantılar arasında algının karşısına koyar. Fenomenolojinin ilk senelerinde bizatihi işlenmeyen imgelem 1905 senesinde içsel zaman bilincine dair derslerle aynı dönemde Husserl'in derslerine konu oluyor. Bu çalışma, bu derslerde düşlemi ele alırken Husserl'in karşılaştığı namevcudiyetin tezahürü ve buna bağlı olarak tezahürün namevcudiyeti zorluklarının temelinde fenomenolojinin içkinliğe dair erken dönem algı teorisindeki bazı varsayımlarını buluyor. İçsel zaman bilincine dair derslerde geliştirilen izlenimsel bilinç ve buna bağlı retensiyon ve protensiyon modifikasyonları bu tezde düşlemi ele alırken karşılaşılan zorlukların çözümü olarak sunuluyor. Çalışmamız fenomenolojinin başlangıcından transandantal dönemine kadar olan süreçte düşlem meselesinin nasıl dönüştüğünü ortaya koyar. Bunu yaparken temsil kavramı üzerinden algı ve imgelem ikiliğini ve bunlar arası ilişkiyi sorunsallaştırır. Bu tez, fenomenolojik algı kuramının ve yönelimselliğin geleneksel felsefedeki 'temsil' mefhumunu yerinden etmesinden hareketle imgelem fenomenolojisinin yönelimselliğin hakiki bir kavrayışına ulaşmaktaki önemini öne sürer.
Özet (Çeviri)
Husserl distinguishes imagination as an intuitive experience from pure thought. He places imagination in opposition to perception among intuitive experiences. Imagination, which was not directly addressed in the early years of phenomenology, became the subject of Husserl's lectures in the same period with lectures on inner time consciousness in 1905. This thesis, while elaborating imagination in these lectures, finds at the core of the difficulties Husserl encountered some of his presuppositions about immanence in the early phenomenological theory of perception. It demonstrates that the difficulties encountered when addressing imagination are resolved through the development of the notion of impressional consciousness and of retention and protention modifications related to impression in the lectures on inner time consciousness. Ultimately, it reveals how the issue of imagination transformed from the beginning of phenomenology to the transcendental period. In doing so, through the notion of 'representation', it problematizes the duality between perception and imagination and the relationship between them. This thesis argues for the importance of the phenomenology of imagination in achieving a genuine understanding of intentionality which marks the displacement of 'representation' in traditional philosophy by the phenomenological theory of perception.