Intellectual asymmetrical warfare: (Ab)Use of dystopian literature in Western media and literary circles
Entelektüel asimetrik savaş: Batı medyası ve edebi çevrelerinde distopyaların (kötüye) kullanımı
  1. Tez No: 675508
  2. Yazar: OZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Thomas More' un başyapıtı olan Ütopya' dan bu yana, içerisinde yaşayan her insanın kusursuz bir denge ve uyum içerisinde var olduğu toplumlar, hem edebi eserlerde, hem de politik çevrelerde tartışılmaktadır. Diğer bir taraftan ise, yirminci yüzyılın ilk yarısında, distopya kavramı, ütopyalara bir tepki olmaktan öte, yazarın gözündeki statükonun varlığını sürdürmesi halinde toplumları bekleyen muhtemel olumsuzlukların yansıtılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Distopik romanlar, yirminci yüzyılın ikinci yarısına dek anaakım okuyucu kitlelerine erişmemiş olsa da, bu süreçte, sanat ve edebiyat haricinde pek çok alanda kullanılmışlardır. Özellikle, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve Soğuk Savaş döneminde, batı medyası, distopik romanları keşfetmiş ve eşi benzeri görülmedik bir şekilde kendi amaçlarına yönelik olarak kullanmıştır. Edebi eserlerin, toplumu yönetmek adına kullanımı, Antik Roma uygarlığından bu yana süregelen bir eylem olmakla birlikte, bahsi geçen dönemdeki eylem, izleyici kitlelerinin, sanatın keyfini çıkarmasını değil, okuyucunun zihninde peşini bırakmayacak bir canavarın yaratılmasını hedeflemiştir. Söz konusu araştırma, George Orwell' in 1984 ve Yevgeni Zamyatin' in Biz isimli romanlarının batı ideolojisince keşfedilmesi, ve ellerindeki en sıradışı imkanları dahi devreye sokarak, Sovyetler Birliği' ni bir canavar gibi göstermek için kullanılması üzerine bir araştırma olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the masterpiece of Thomas More, Utopia, the concept of a perfectly balanced and harmonious society, has been a concept that took place in both literary works and the political arenas. On the other end of the spectrum, within the first half of twentieth century, the concept of dystopia emerged, not as a reaction to the utopian concept, but more in a way to reflect on the negatives that await the societies in the future in case that the status quo in the eyes of the author continues to be maintained. While the genre of dystopian novel did not receive critical acclaim until the latter half of the twentieth century, it was utilized in ways that are not purely for the sake of art and literature. Specifically, after the Second World War, during the Cold War era, western media noticed the concept of dystopian novel and utilized it in an unprecedented way. While the use of literary works to influence societies have been commonplace since the Roman Empire, this was not for having the audiences to enjoy the work of art, but rather create a monster that haunts people after reading it. This thesis is going to explain how George Orwell's Nineteen-Eighty-Four and Yevgeny Zamyatin's We have been discovered by the western ideology and how they are used in order to create a demonic image of the Soviet Union, using the most unconventional methods available at their disposal.