Moda giyim koleksiyonlarına avangarde ve kalıpsal yaklaşımlar; Yohji Yamamoto örneği
- Tez No: 800989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi yaklaşımıyla Japon moda tasarımcısı Yohji Yamamoto'nun hayatını ve çalışmalarını, modaya Avangarde yaklaşımıyla Batı toplumunun normlarına meydan okuyan tasarım örnekleri ayrıntılı olarak incelendi. Ayrıca özgün bir giysi koleksiyonu ile kalıp aşamasında yaratıcılığın gelişiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Japon tasarımcı Yohji Yamamoto'nun dekonstrüksiyon kavramını eserlerinde benimsediği, tasarımlarında kendisini ve düşüncelerini ifade etmek için kullandığı bilinmektedir. Kusurlu olmayandan zevk alan Yamamoto, kıyafetleri için yapısal çöküş yoluyla insanları sınıflandırmaktan uzaklaştıracak yeni formlar yarattı. Çalışmaları, dekonstrüksiyon sanatının moda alanındaki yansımasının çok iyi bir açıklaması sayılabilir. Bu nedenle çalışma Yohji Yamamoto'ya dayanmaktadır. Asimetrik giysiler, gevşek sarmalar (dolamalar) ve vücuda tam oturtmak yerine tabakalar halinde yayılmalar ile formlar yaratan Yamamoto, geleneksel estetik Japon giysilerini Batı modasının yüzü ile farklı bir konsept yaratarak birleştirmiştir. Yamamoto tarafından sergilenen tasarımlarda forma anlam ve anı yüklediği görülen varoluşçu bir felsefenin izleri görülmektedir. Koleksiyonlarının hafif tuhaf ve ritüelistik parçaları, kısa sürede entelektüel bir kullanıcı kitlesinin favori parçalarına dönüştüğünü söylemek mümkündür. Yamamoto tasarımlarına, giyen kişilerin bir beyanı olarak bakmıştır. Yamamoto'nın geçici ve yeni bir moda stili yaratmasının yanında zamansız bir giyim yaklaşımıyla ilgilendiği görülmektedir. Çalışmada, yenilikçi yaklaşımının beraberinde değişimi de getirdiği tasarımlarıyla Japon moda tasarımcısı Yohji Yamamoto'nun hayatı ve çalışmaları hakkında detaylı incelemeler yapılmış, Avangarde moda anlayışıyla Batı toplumunun normlarına meydan okuyan tasarımlarından örnekler incelenmiş ve tasarımlarının özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and work of Japanese fashion designer Yohji Yamamoto with his innovative approach and examples of designs that defy the norms of Western society with his avant-garde approach to fashion were examined in detail. In addition, it is aimed to encourage the development of creativity in the mold phase with an original clothing collection. It is known that Japanese designer Yohji Yamamoto adopted the concept of deconstruction in his works and used it to express himself and his thoughts in his designs. Enjoying the imperfect, Yamamoto created new forms for his clothes that would distract them from classifying people through structural collapse. His work can be considered a very good explanation of the reflection of the art of deconstruction in the field of fashion. Therefore, the study is based on Yohji Yamamoto. Creating forms with asymmetrical clothing, loose wraps (tangles) and spreads in layers instead of fitting the body perfectly, Yamamoto combined traditional aesthetic Japanese clothing with the face of Western fashion by creating a different concept. In the designs exhibited by Yamamoto, traces of an existentialist philosophy that seems to ascribe meaning and memory to the form are seen. It is possible to say that the slightly bizarre and ritualistic pieces of their collection soon turned into the favorite pieces of an intellectual user audience. Yamamoto looked at his designs as a declaration of the people who wore them. Yamamoto seems to be interested in creating a temporary and new fashion style, as well as a timeless clothing approach. In the study, detailed examinations were made about the life and work of Japanese fashion designer Yohji Yamamoto with his designs that brought change with his innovative approach, examples of his designs that challenged the norms of Western society with his avant-garde fashion sense were examined and the features of his designs were emphasized.