Uluslararası suçlar ışıgında uluslar arası terörizm
International terrorism in light of the international criminal
  1. Tez No: 270881
  2. Yazar: HAKAN YEKDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Suç kavramı, hiç şüphesiz, insanoğlunun varlığına koşuttur. Dolayısıyla, suçolgusunun insanın manevi ve düşünsel yapısı gibi basit bir formdan karmaşık bir formadoğru yol aldığı görülmektedir. Bu bağlamda değerlendirilirse, 20 ve 21. yüzyıllar insanlıktarihinin en karmaşık suç olgusunu yaşayıp yaşattığı yıllar olarak tarihe geçmiştir. Budönemde suç kavramının yerel ve ulusal bir formdan çıkarak, uluslar arası bir içerikkazandığı öngörülebilir. Benzer biçimde, daha önceleri, yerel ve anlaşılabilir, basit birform sunan terör olgusunun da 21. yüzyılla birlikte uluslararası, karmaşık ve asimetrik birform sunacağı iddia edilebilir.11 Eylül 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen terör faaliyeti,daha önce sadece bazı ulus devletlerinin Gündeminde olan terörü, bütün dünyanınGündemine taşımıştır. 11 Eylül'den önceki süreçte dikkat çeken en önemli noktanın, terörolgusunun yerel boyutlu düşünülmesi iken, bu tarihten sonra terör olgusunun aslındaküresel boyuta sahip olduğunun ortaya çıkmasıdır. Tüm küresel aktörleri ilgilendiren birterör sorunu olmasına rağmen, yine de terör ve terörist kavramları konusunda ortak birtanımın yapılamadığı izlenmektedir. Bu çalışma, temelinde suç ve uluslararası suçkonusunu alarak, terör olgusunun uluslararası boyut kazanmasını irdelemektedir.Terörizmin tanımına ilişkin yapılan kavramsallaştırmaların tamamında yer alanşiddet veya şiddet tehdidinin hedefi, bireylerin ve toplumların güvenlik duygusudur.Değişen dünya şartlarıyla birlikte küreselleşen terörizmin hedefinde ise, uluslararasıtoplumun güvenlik duygusu yer almaktadır. Bu bağlamda, insanlık için temel tehditlerdenbirini oluşturan terörizmle mücadele çerçevesinde kullanılabilecek en sağlam zemin, hiçşüphesiz her türlü siyasal ve ideolojik anlayıştan uzak olan ortak insani değerlerdir.Anahtar Kelimeler :
Özet (Çeviri)
The concept of crime is certainly conditioned with the existence of humanity.Hence, it is observed that the concept of crime has been evolving from a simple form to acomplex form as the inner and intellectual structure of humanity does. At this context,20th. and 21th. Centuries have been placed as the periods of humanity when the mostcomplex crime facts those have lived and have been lived. In these eras, crime eventgained an international status coming out of local and national form. Similarly, terror factpresenting very simple, understandable and local form has a very international, complexand asymmetrical structure by the 21th. Century.The terrorist event that occurred on 11th. September, 2001 in US carried the terrorfact which was on the agendas of some states to the agendas of the countries all over theWorld. What is surprising in the period before that date is the fact that terror had beenevaluated as a local phenomenon. However, after that date, it is revealed that the terror is aglobal fact. Though, there is a terror problem which all the global actors to take care, thereis no any common definition of terror and terrorist over those all the global actors agreewith. This study tries to examine the terror fact gaining an international dimension bytaking the crime and international crime as a base.The aim of violence or thread of violence that is on the conceptualization ofterrorism is the security feeling of the persons or society. The aim of internationalterrorism which had been globalized by changing global circumstances is the securityfeelings of the international society. Thus, the most powerful basis for struggle with theterrorism that is one of the main threads towards the humanity is the common humanvalues free from all the political and ideological discernments without doubt.