Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu politikası: Barack Obama dönemi
The United States' Middle East policy: The Barack Obama era
- Tez No: 675523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amerikan başkanları uygulamış olduğu Ortadoğu politikalarıyla İslam dünyasını ötekileştirmiştir. Bu durum, Amerikan imajının Ortadoğu bölgesinde sarsılmasına neden olmuştur. Bu sebeple Obama, başkanlık öncesi dönemde sert güç politikaları yerine yumuşak güç politikalarına önem vereceğini vurgulamıştır. Obama, seçim süreci boyunca“evet, yapabiliriz”sloganını kullanmış, bu slogan seçmenlerde karşılık bulmuş ve 4 Kasım 2008 tarihinde Amerika'nın 44. Başkanı olarak göreve başlamıştır. Bu çalışmada, Obama'nın birinci dönem Ortadoğu politikası ile ikinci dönem Ortadoğu politikasının karşılaştırması yapılmıştır. Bu bağlamda, Obama'nın birinci ve ikinci dönem Ortadoğu politikaları analiz edilmiştir. Obama'nın başkanlığının ilk döneminde, henüz Ortadoğu'yu derinden etkileyen krizler yaşanmamıştır. Bu sebeple, çalışmada Obama'nın birinci dönem Ortadoğu politikası daha çok açıkladığı projeleri, doktrinlerini ve söylemleri üzerinden incelenmiştir. Obama'nın başkanlığının ikinci döneminde ise, Ortadoğu'da birçok kriz meydana gelmiştir. Bu krizlerden en önemlisi IŞİD terör örgütünün ortaya çıkması ve Arap Baharıyla demokrasi beklentisinde olan halkların istediklerini elde edememesi, oluşan kriz ortamının günümüze kadar ulaşmasıdır. Bu doğrultuda, çalışmada Obama'nın ikinci dönem Ortadoğu politikası bu krizlere karşı geliştirdiği stratejiler üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın temel varsayımı, Obama her iki dönemde de Ortadoğu bölgesine Amerika'nın tek başına müdahale etmesini istememiş ve düşük yoğunluklu bir politika uygulamıştır. Obama'nın birinci ve ikinci döneminde uyguladığı Ortadoğu politikası arasındaki fark ise, Obama başkanlığının ilk yıllarında çok fazla idealist söylemlerde bulunmuş bu kapsamda projeler üretmiştir. Fakat, daha sonraki yıllarda, Obama bu söylemleri yerine realist politikaları uygulamayı tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Obama's Middle East policy in the first period and in the second period were compared. In this context, Obama's first and second term Middle East policies were analyzed. In the first term of Obama's presidency, there hasn't been any crises that deeply affected the Middle East yet. For this reason, in this study, Obama's Middle East policy in the first term was analyzed through his projects, doctrines and discourses. In the second term of Obama 's presidency, many crises occurred in the Middle East. The most important of these crises were the emergence of the terrorist organization ISIS and the peoples who expected democracy with the Arab Spring who didn't get what they want, and the resulting crisis environment which has reached the present day. In this perspective, Obama's second term Middle East policy was analyzed over the strategies he developed against these crises. The main assumption of the study was that Obama did not want America to intervene in the Middle East region alone in both periods and implemented a low-intensity policy. The difference between Obama's Middle East policy during the two terms was that he had many idealistic discourses in the early years of his presidency and he developed projects and plans about those. However, in the following years, Obama preferred realistic policies instead of these discourses.