Van ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı soya fasulyesi (Glycine max (L.) Merrill) çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
Investigating the effect of different sowing application periods yield and productivity components of some soybean cultivars in Van ecological conditions
  1. Tez No: 258844
  2. Yazar: YILMAZ METE BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 2008 yılında Van ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı soya fasulyesi çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Van ili Edremit ilçesinde sulu koşullarda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada üç değişik soya fasulyesi çeşidi ( Amsoy 71, LN-89-3264, Irregious) üç farklı ekim zamanında (1 Mayıs, 15 Mayıs, 30 Mayıs) denemeye alınmıştır.Denemede bitki boyu, ana dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, bin tane ağırlığı, hasat indeksi, tohum verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir.Araştırma sonucuna göre en yüksek tohum verimi 252.69 kg/da ile ikinci ekim zamanı (15 Mayıs) uygulamasında Irregious soya fasulyesi çeşidinden, en yüksek ham yağ oranı ise % 18.84 ile ikinci ekim zamanı (15 Mayıs) uygulamasında LN-89-3264 soya çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effect of different sowing application periods on yield and productivity components of some soybean cultivars in the ecological conditions of Van city in 2008. The study was carried out within the context of three replications based on divided parceling trial pattern in random blocks under aquatic conditions in Edremit town of Van city. In the study, three different soy bean cultivars (Amsoy 71, LN-89-3264, Irregious) were sown in three different soybean periods (1 May, 15 May, 30 May) and thus underwent field trials.In the trials, such productivity components as plant height, main branch number, first legume height, legume number in the plant, seed number in the legume, seed yield per plant, one-thousand grain weight, harvest index, seed yield, crude protein rate, crude oil rate were investigated.According to the results of our investigation, the highest seed yield was found to be 252.69 kg/da in the second sowing period (15 May) from Irregious soybean cultivar and the highest oil rate was found to be 18.84 % in the application of second sowing period (15 May) from LN-89-3264 soybean cultivar.