Kıvırcık koyun ırkında çeşitli vücut ölçümleri ile canlı ağırlık ve karkas ağırlığı arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 67559
  2. Yazar: UĞUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmada kıvırcık koyunlarının canlı ağırlık ve karkas ağırlığının çeşitli vücut ölçümleri yardımı ile tahmin edilmesi olanakları çeşitli yaş ve cinsiyet gruplarına göre incelenmiştir. Bu maksatla çeşitli tekli ve çoklu linear regresyon denklemleri oluşturulmuştur. Ayrıca çeşitli vücut ölçümlerinin gösterdiği varyasyonun amilleri incelenmiş, etki miktarları belirlenmiştir. Canlı ağırlık ve karkas ağırlığını tahmin konusunda çeşitli sayıda bağımsız değişken içeren denklemler içinde en uygun olanı seçmek için determinasyon katsayılarından yararlanılmıştır. Ayrıca mümkün olan bütün denklemlerin karşılaştırılmasında, hata kareler ortalamalarının karşılaştırılması yolu izlenmiştir. Buna göre; canlı ağırlık bağımlı değişkeninin tahmini konusunda çeşitli vücut ölçüleri bağımsız değişken olarak kullanıldığında elde edilen determinasyon katsayıları ve regresyon denklemleri şu şekilde olmuştur: Sağrı Yüksekliği ( R^ 0.80 ; Y= -64.18 + 1.87SY ) Cidago Yüksekliği ( R2= 0.79 ; Y= -81.34 + 1.87CY ) Göğüs Çevresi ( R2= 0.84 ; Y= -72.5 1 + 1.27GÇ ) Vücut Uzunluğu ( R2= 0.84 ; Y= -73.47 + 1.64VU ) Benzer şekilde karkas ağırlığı bağımlı değişkenim tahmin konusunda çeşitli vücut ölçüleri bağımsız değişken olarak kullanıldığında elde determinasyon katsayıları ve regresyon denklemleri şu şekilde olmuştur: Sağrı Yüksekliği ( R2= 0.88 ; Y= -54.65 + 1. 1 4SY ) Cidago Yüksekliği ( R2= 0.87 ; Y= -52.90 +1.1 4CY ) Göğüs Çevresi ( R*= 0.87 ; Y= -43.65 + 0.73GÇ ) Vücut Uzunluğu ( R2= 0.89 ; Y= -43.57 + 0.93 VU ) Yapılan araştırma sonucunda çeşitli sayıda vücut ölçülerine bağımsız değişken olarak kullanılarak elde edilen çoklu regresyon denklemleri, tekli regresyon denklemlerine nazaran determinasyon katsayıları bakımından çok önemli bir ilave üstünlük göstermemişlerdir. Araştırmada bulunan sonuçlar diğer araştırıcılarla benzerlik göstermiştir. Buna göre; en yüksek ve en düşük determinasyon katsayısı, göğüs çevresi ile canlı ağırlık arasında ( R2= 0.84 ; Y= -72.51 + 1.27GÇ ) ve ön göğüs genişliği ile canlı ağırlık arasında ( R2= 0.67 ; Y= -40.04 + 4.22ÖGG ) olmuştur. Karkas ağırlığını belirleme konusunda en yüksek belirleme katsayısını veren bağımsız değişken vücut uzunluğu ( R2= 0.89 ; Y= -43.57 + 0.93VU ) ve en düşük belirleme katsayını veren bağımsız değişken ise ön göğüs genişliği ( R2= 0.69 ; Y= -25.1 1 + 2.37ÖGG ) olmuştur. Çeşitli yaş ve cinsiyet gruplarına göre çeşitli sayıda bağımsız değişkenlerle elde edilen çoklu regresyon denklemleri ve bu denklemlere ilişkin determinasyon katsayıları tablolar halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the possibilities of estimating live weight and carcass weight by several body measurement were investigated according to several age and sex groups. Single Linear and Multiple Linear Regression equations were assesed. The variation due to groups among the several body measurement and the amount of effect were also investigated. Most efficient regression equation for estimating live and carcass weight in every sub group were selected as the value of determination coefficient, and compearing. Residua] Sum of Squares. The result obtained were summarized as below. The determination coefficient and regression equations foi estimating live weight were as; Rump Height ( R2= 0.80 ; Y= -64. 18+1. S7RH ) Withers Height ( R2= 0.79 ; Y= -81.34 + 1 S7VVH ) Chest Circumferences ( R2= 0.84 ; Y= -72.51 + 1 27CC ) Body Length ( R2 = 0. 84 ; Y= -73.47 + 1 64BL ) Similarly the regression equations for estimating carcass weight ( dependent variable ) by several body measurement ( independent variable) were as; Rump Height ( R2= 0.88 ; Y= -54.65 + 1.1 4RH ) Withers Height ( R2= 0.87 ; Y= -52.90 + 1. 14WH ) Chest Circumferences ( R2= 0.87 ; Y= -43.65 + 0.73CC ) Body Length ( R2= 0.89 ; Y= -43.57 + 0.')3BL ) It was concluded that only chest circumferences or body length as independent variables was sufficient for estimating live and carcass weight. The determination coefficient of multiple regression equation were not so higher than single regression equations. It was also cleared that the results obtained in this study were m according with the other researches. The highest coefficient of determination was obtained between chest circumferences and live weight ( R2 = 0.84 ; Y= -72.51 + 1.27CC ). The lovest coefficient of determination was obtained between front chest weight ( R2= 0.67 ; Y= -40.04 + 4.22FCW ). The coefficient of determination between carcass weight (dependent variable ) and body length was highest ( R2= 0.89 ; Y= -43.57 + 0.93BL ). The lovest coefficient of determination was obtained between carcass weight and Iront chest width ( R2= 0.69 ; Y= -25.11 +2.37ÖGG). Several single and multiple regression equations and coefficients of determinations according to sub groups were presented in tables.