Multi-project scheduling with skill- and capability-based resource constraints: a case study for R&D projects in heating industry
Beceri ve yetkinliğe dayalı kaynak kısıtlamaları ile çoklu proje çizelgeleme: ısıtma endüstrisindeki ar-ge projeleri için bir vaka çalışması
  1. Tez No: 675602
  2. Yazar: TUĞBA BADUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kaynak kısıtlı çoklu proje çizelgeleme problemi (KKÇPÇP) birden fazla projeyi ve bunların görev yürütmelerini, öncelik ilişkilerini ve kaynakların kullanılabilirliğini dikkate alır. KKÇPÇP, zor optimizasyon problemleri sınıfına aittir. Şirketlerin yoğun araştırma ve geliştirme faaliyetleri, farklı becerilere sahip kaynaklarla aynı anda birden fazla projenin başlatılmasını ve yürütülmesini gerektirir; bu da paylaşılan kaynakların olduğu KKÇPÇP'yi andırmaktadır. Bu problemde, farklı yeteneklere sahip kaynaklar, becerilerine ve kapasitelerine göre proje görevlerine atanır. Ele alınan problem için ayrık zamanlı karma tamsayılı doğrusal programlama, sürekli zamanlı olay tabanlı karma tamsayılı doğrusal programlama ve kısıt programlama formülasyonlarını geliştirdik. Formülasyonlarımızı sırasıyla projelerin gecikmesini enküçükleyen, tüm projelerin toplam geliştirme maliyetini enküçükleyen ve projelerin toplam kalite puanını enbüyükleyen üç hedef ile geliştirdik. Bir dizi test örneğiyle önerilen formülasyonların karşılaştırmalı bir çalışmasını gerçekleştirdik. Sonuçlar, kısıt programlamanın hesaplama süresini azalttığını ve kısıtların ve değişkenlerin sayısındaki azalma nedeniyle karma tamsayılı doğrusal programlamaya göre altmış test örneğinde ortalama yüzde elli altı oranında çözüm kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir. Son olarak, karşılaştırmalı çalışmada en iyi performansı gösterdiği için kısıt programlama gerçek hayattaki bir probleme uygulanmıştır. Gerçek hayat problemi, çok amaçlı yaklaşımlardan olan hedef programlama ve hedefe ulaşma teknikleri kullanılarak çözülmüştür. Amaç ağırlıkları, kaynak sayısı ve yetkinlik değerlerindeki değişiklikler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The resource-constrained multi-project scheduling problem (RCMPSP) considers more than one project and its task executions, precedence relations, availability of shared resources with limited total working capacity. The RCMPSP belongs to the class of hard optimization problems. Companies' intensive research and development activities require multiple projects to be started and performed simultaneously with resources with different skills, which resemble the RCMPSP with shared resources. In this problem, resources with different skills are assigned to the project tasks according to their skill and capability. We have developed discrete-time mixed-integer linear programming, continuous-time event-based mixed-integer linear programming, and constraint programming models for the considered problem. We have developed our models with three objectives: minimizing projects' tardiness, minimizing the total project development cost of projects, and maximizing the total quality score of projects, respectively. We have conducted a computational study of the proposed models with a series of test instances. The results show that the constraint programming model reduces computational time and improves solution quality, with an average of fifty-six percent on sixty test instances relative to the mixed-integer linear programming models due to the reduction in the number of constraints and variables. Finally, constraint programming is applied to a real-life problem, as it shows the best performance in computational study. The real-life problem is solved using goal programming and goal attainment techniques as multi-objective approaches. The changes in objective weights, number of resources, and capability values are analyzed.