Ambalajlarda kahraman kullanımının okul öncesi çocukların satın alma davranışına etkisi
The effect of using heroes in packaging on the purchasing behavior of preschool children.
  1. Tez No: 675627
  2. Yazar: BEYZA BEŞİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN BAŞFIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ambalaj tasarımları, tüketicileri satın alma noktasında doğrudan etkileyebilen bir iletişim aracıdır. Tüketiciler, alışveriş için kısa bir süreye sahiptir. Dolayısıyla markalar, ambalaj tasarımları ile rakip ürünlerden farklılaşmayı sağlamaktadır. Bu sayede tüketici, ilgisini çeken ürünü satın almaktadır. Bu sebeple ürünler için dizayn edilen ambalaj tasarımları ve materyalleri günümüz dünyası için önemli bir yer kaplamaktadır. Ambalaj tasarımları tüm bireyler için önem taşımaktadır. Bireyler için farklı tasarımlar oluşturan markalar, çocuklar için de farklı ambalajlar tasarlamaktadır. Literatürde bu konu kapsamında yapılmış çalışmalar mevcuttur. Ancak konunun önemi ile kıyaslandığında bu alan için yapılan çalışmaların sayıca yetersiz olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, ambalajlarda kahraman kullanımının, okul öncesi çocukların satın alma davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Literatürde farklı içeriklerde ambalaj konusu çalışılmıştır. Bu çalışmalardan farklı olarak, araştırmanın iki farklı veri toplama aracı ile gerçekleştirilmesi araştırmanın özgün değerini oluşturmaktadır. Aynı zamanda çalışma sürecinde okul öncesi çocuk tüketiciler ile doğrudan iletişim kurulmuştur. Araştırma için şekil-motif, Niloya, Tom & Jerry ve Örümcek Adam tasarımları kullanılmıştır. Her ambalaj tasarımlı kutu içerisinde kuruyemiş bulunmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kolayda örneklem yoluyla toplamda 813 veri elde edilmiştir. Verilerin toplanması için yasal ve etik kurul izinleri alınmıştır. Araştırmanın ilk kısmı için deneysel serimler, ikinci kısmı için anket kullanılmıştır. Verileri test etmek için One Sample Kolmogorov-Smirnov ve Ki-Kare analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçları çocuk tüketicilere yönelik ambalaj tasarımında kahraman kullanımının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Packaging designs are a communication tool that can directly affect consumers at the point of purchase. Consumers have a short time for shopping. Thus, brands provide differentiation from competitors' products with their package designs. In this way, the consumers buy the product that attracts their attention. For this reason, package designs and materials that are designed for products occupy an important place in today's world. Packaging is important for all individuals. Brands that create different designs for individuals also design different packages for children. In the literature, studies conducted under this topic are available. However, it is seen that the number of studies done is insufficient for this field. The aim of this study is to reveal the effect of using heroes in packaging on the purchasing behavior of preschool children. Packaging subject with different contents has been studied in the literature. Unlike previous studies, involving two different data collection tools namely experimental design and survey constitutes the original value of the research. At the same time, direct communication was made contact with customers from pre-school children during the study process. For the research, Shape-Pattern, Niloya, Tom & Jerry and Spider-Man designs were used. There are nuts in each package. Quantitative approach was used in this study. A total of 813 respondents were reached with convenience sampling. The permissions of the legal and ethical committee were obtained for data collection. Experimental research design was used for the first part of the study and survey was used for the second part. One Sample Kolmogorov-Smirnov and Chi-Square analyses were used to test the data. Result of this study strongly implies the importance of hereos in packing desing for the purchasing behaviors of child consumer.