Sıvı organik gübrelerde ve amino asitli sıvı organik gübrelerde bitki besin maddesi içeriklerinin belirlenmesi ve gübrelerdeki içerik yararlılığının karşılaştırılması
The determination of plant nutrition content and comparison of ingredient benefits in liquid organic fertilizers and liquid organic fertilizers with amino acid
- Tez No: 675634
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE İFFET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Ziraat, Biology, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tarımsal üretimin verimliliğini üst düzeye çıkarmak için yapılan en önemli işlem doğru gübre kullanımıdır. Bilinçsizce ve dengesizce kullanılan kimyasal gübrelerin üretim maliyetlerinde artışa sebep olmasının yanı sıra bu tip gübrelerin kullanımının bitki ve hayvan sağlığı için tehdit oluşturduğu bilinmektedir. Sadece kimyasal gübreleme veya yetersiz bir organik gübrelemeye ilave olarak yapılan kimyasal gübreleme ile istenen verim ve kalitede ürün elde etmek mümkün değildir. Son yıllarda bitkisel üretimde verimliliğin arttırılması amacı ile kimyasal ve çiftlik gübrelerinin yanı sıra organik, organomineral, toprak düzenleyiciler ve mikrobiyal gübrelerin kullanım oranları da artmıştır. Literatür sonuçları değerlendirildiğinde, üreticilerin sıvı organik gübre tüketimlerinin arttığı ve gelecekte de artabileceği öngörülmektedir. Toprağın biyolojik, fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirmek amacıyla organik gübrelerin rolü büyük olduğu halde söz konusu gübrelerin kullanımı istenilen düzeyin altındadır. Türkiye, gübre ithalatında ve gübre ham maddesi temini açısından dışa bağımlı bir ülke konumundadır. Bu tez çalışmasında, ithal edilen değişik tipteki sıvı organik gübrelerin 23 Şubat 2018 tarihli ve 30341 sayılı Tarımda Kullanılan Organik, Mineral ve Mikrobiyal Kaynaklı Gübrelere Dair Yönetmeliği EK-19'da belirlenen metotlara göre karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Gübre kullanımında dışa bağımlılığın azaltılmasında olası yerli ve milli üretim için olası formülasyon ve ürün reçete bilgilerinin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important process to maximize the efficiency of agricultural production is the use of correct fertilizers. It is known that chemical fertilizers used unconsciously and in an unbalanced manner cause an increase in production costs, as well as the use of such fertilizers poses a threat to plant and animal health. It is not possible to obtain the desired yield and quality product with chemical fertilization or chemical fertilization in addition to insufficient organic fertilization. In recent years, the usage rates of organic, organomineral, soil regulators and microbial fertilizers have increased in addition to chemical and farm fertilizers in order to increase productivity in plant production. When the results of the literature are evaluated, it is predicted that the liquid organic fertilizer consumption of the producers has increased and may increase in the future. Although organic fertilizers play an important role in improving the biological, physical and chemical structure of the soil, the use of these fertilizers is below the desired level. Turkey imports of fertilizer and manure is dependent on foreign countries for the supply of raw materials. In this thesis study, the characterization of imported liquid organic fertilizers of different types was carried out according to the methods specified in the Regulation on Organic, Mineral and Microbial Originated Fertilizers Used in Agriculture dated 23 February 2018 and numbered 30341. It is aimed to create possible formulation and product prescription information for possible domestic and national production in reducing foreign dependency in fertilizer use.