Alexander Tekniği ve Taubman Yaklaşımı'nın incelenmesi
The research of Alexander Technique and Taubman Approach
  1. Tez No: 675676
  2. Yazar: MELİS SOYARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DEMET AKKILIÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Piyanistlerde oldukça yaygın olarak karşılaşılan fizyolojik problemlerin hem fiziksel hem de zihinsel nedenleri olduğu bilinmektedir. Bu problemler, piyanistlerin mesleki hayatlarının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, problemlere yol açan ve farkında olmadan gerçekleştirilen yanlış hareketlerin engellenerek, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı davranışların öğretilmesinin amaçlandığı Alexander Tekniği'nin temel prensipleri, özellikle piyanistlerin faydalanabileceği şekilde ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise piyano tekniğinde kullanılan hareketler detaylı olarak sunularak, piyano çalarken bedensel sağlığı korumayı ve teknik beceriyle birlikte müzikal ifadeyi ortaya çıkarabilmeyi prensip edinen Taubman Yaklaşımı incelenmiştir. Bahsedilen tekniklerin ortak noktası olan fizyolojik engellerin ne tür uygulamalarla ortadan kalkabileceği konusu, bu iki yöntemin bir araya gelmesini sağlamıştır. Bu çalışmada, gerek günlük yaşamdaki gerekse mesleki aktivitelerde bedenin işleyişi göz önünde bulundurularak; parmak, el ve kol başta olmak üzere piyano çalarken kullanılan vücut parçalarının fizyoloji ve enstruman ile müziğin gerekliliklerine uygun bir şekilde kullanımı sayesinde piyanistlerin bütüncül olarak bedenlerini keşfetmesi amaçlanmıştır. Çalışmada konunun sadece enstruman tekniği açısından değil, aynı zamanda bedenin tamamının işleyişi göz önünde bulundurularak ele alınması, araştırmanın önemini artırmaktadır. Araştırma, bahsedilen teknikler hakkında yazılı ve görsel-işitsel kaynaklardan yararlanma sonucunda betimsel araştırma yöntemi ile ortaya konulmuştur. Çalışmada, Taubman Yaklaşımı'nda önerilen hareketlere görsel olarak yer verilmesinin yanı sıra, seçilen piyano eserleri üzerinde hareketlerin nasıl gerçekleşmesi gerektiği de nota örnekleriyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Physiological problems, which are quite common in pianists, have both physical and mental causes. These physiological problems affect the professional life of pianists negatively. In the first part of the study, the basic principles of the Alexander Technique, which aims to teach physically and mentally healthy behaviors by preventing the wrong movements that are performed unconsciously and cause problems, are revealed in a way that especially pianists can benefit from. In the second part, the movements used in the piano technique are presented in detail, and the Taubman Approach, which takes the principle of protecting physical health while playing the piano and revealing musical expression with technical skills, has been analyzed. The common point of the aforementioned techniques, the question of what kind of applications can eliminate the physiological barriers, has brought these two methods together. In this study, considering the functioning of the body in both daily life and professional activities, it is aimed for pianists to explore their bodies holistically, by means of the use of body parts used while playing the piano, especially fingers, hands, and arms, in accordance with the requirements of physiology and instrument and music. Considering the subject in the study not only in terms of instrument technique but also regarding the function of the whole body increases the importance of the research. The research has been put forward with the descriptive research method as a result of benefiting from written and audio-visual sources about the mentioned techniques. In the study, besides visually giving place to the movements suggested in the Taubman Approach, how the movements should be realized on the selected piano works is also presented with musical examples.