Viyolonsel çalıcılığında Alexander Tekniği'ne göre baş-boyun-sırt dengesi ve do burgusunun revize edilmesi
Head-neck-back balance in cello playing according to the Alexander Technique and revision of C string tuning peg
  1. Tez No: 882206
  2. Yazar: PÜREN EDA GÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sağlık Eğitimi, Music, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Erken yaşta başlayan viyolonsel eğitimi, çalıcının vücudunda deformasyonlara yol açmaktadır. Bu durum geçirilen uzun saatlere ve çalıcının yaptığı mesleğe uyumlanması bakımından kaçınılmazdır fakat sağlıklı oranda kalabilmesi önlen alınmalıdır. Kalıcı hasarlar oluşmaması ve çalıcının performansının sekteye uğramaması yönünde önleyici çalışmalar yapmak önemli bir adımdır. Bu çalışma, bu önemler konusuna viyolonseli de vücuda uygun revize etmek konusunda başka bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Tarih boyunca viyolonsel başkalaşıma uğramıştır. Bu başkalaşımın sebeplerinden biri de çalıcıya rahatlık sağlamasıdır. Farklı boyutlarda viyolonsel yapımı ve sazın altına pik eklenmesi bunlara örnektir. Fakat viyolonselin günümüzdeki modern haliyle çalıcının duruşu, Alexander Tekniği'nin vücut rahatlığı konusunda merkez aldığı baş bölgesinin pozisyonunda do burgusu sebebiyle doğallığını kaybetmektedir. Bu çalışma bu bölgede yaşanılan fizyolojik rahatsızlıkları incelemekle birlikte, Alexander Tekniği ışığında sağlıklı bir pozisyon için do burgusunun kesilerek revize edilmesi üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cello training that starts at an early age can lead to deformations in the player's body. This situation is inevitable due to the long hours spent and the cellist's adaptation to their profession, but precautions should be taken to keep it within a healthy range. It is an important step to carry out preventive measures in order not to cause permanent damage and not to interrupt the performance of the cellist. This study aims to bring another perspective to these precautions by making the cello more suitable for the body. Throughout history, the cello has undergone physical changes. One of the reasons for these changes is to provide comfort to the cellist. Examples include the production of cellos in different sizes and the addition of a spike under the instrument. However, with the modern form of the cello, the cellist's posture and the position of the head, which is central to the Alexander Technique for body comfort, often cause the cellist to lose their natural posture due to the tuning peg of the C string. This study examines the physiological discomforts experienced in this area and focuses on the revision of the C string tuning peg by cutting it for a healthy position in light of the Alexander Technique.