Konya Bozkır yöresinde yetiştirilen altınçekirdek elmasının pomolojik özellikleri ve döllenme biyolojisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 67576
  2. Yazar: NİYAZİ HAMARAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma 1996 yılı vegetasyon döneminde Konya ili Bozkır ilçeside bir üretici bahçesindeki çöğür anaç üzerine aşılı 15 yaşındaki Altınçekirdek elma çeşidi ağaçları üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, çeşidin bazı pomolojik özellikleri ve döllenme biyolojisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan gözlem ve ve ölçümler sonucunda çeşidin büyüme özelliği, yaprak, çiçek, çiçektozu çimlenme oranlan, meyve tutumu ve bazı meyve özellikleri belirlenerek tozlayıcıları tespit edilmiştir. Denemede kullanılan bütün çeşitlerin çiçeklenme zamanları, karşılıklı teztamayı sağlayabilecek şekilde birbiryle çakış maktadır. Çiçektozu çimlendirme denemelerinde % 10, % 15 ve % 20 sakkaroz + % 1 ağar ortamları kullanılmıştır. Çimlendirme denemesi sonucunda en yüksek çimlenme % 15 sakkaroz -s- % 1 ağar ortamından elde edilmiştir. (% 27.28 - 37.21) Altın çekirdek elma çeşitinde kendine uyuşmazlık tespit edilmiştir. Yeterli ürün için mutlaka tozlayıcı bir çeşide ihtiyaç vardır. Elde edilen sonuçlara göre karşılıklı tozlama durumlarına ve çiçeklenme zamanlarının uygunluğu bakımından Altınçekirdek elma çeşidi için tozlayıcı olarak Golden delicious, Starking delicious ve Amasya çeşitleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made in 15 years old apple ev.“Altınçekirdek”grafted on the stock in a grower orchard in Konya province, Bozkır County during the vegetation period in 1996. The aim of this research was to determine pomological characteristics and fertilization biology of the cultivar. According to the observations and measurements, the growth characteristics of the cultivar, leaf, flower, the germination of pollen, fruit set and, some fruit characteristics and pollinators were determined. The time of flowering in ail the cultivars used were at the some time which made the pollination possible. The media used for the pollen germination experiements were 10%, 15% and 20% saccaros© +1% agar.According to the pollen germination, the highest germination was in 15% saccaros® + 1% agar medium (27.28-37.21%) Incompability was found in ev. Altınçekirdek. A pollinator cultivar is needed to get reasonable yield. From the results of experiment, it can be reccommended that Golden Delicious, Storking Delicious and Amasya cultivars can be used as pollinators for the ev. Altınçekirdek according to their time of flowering and pollination siuatbns.