Bazı sübstitüe kinolinlerin yeni bir yöntem ile sentezi
Synthesis of some substituted quinolines by a new method
  1. Tez No: 675781
  2. Yazar: SHUKRIA SADAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN FUNDA EKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Heterosiklik bileşikler arasında kinolin türevleri, birçok alanda kullanılmakta olup geniş bir biyolojik aktiviteye sahiptir. Kinolin türevleri, yeni ilaçların geliştirilmesi için önemli bir yapı motifi haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında 2-amino-4-(alkoksi)kinolin-3-karbonitril türevlerinin yeni bir yöntem ile sentezlenmesi ve sentezlenen bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bilgisayar destekli kimyasal hesaplamalar ile araştırılması hedeflenmiştir. Tezin ilk aşamasında bazı alkoller ile N-(2-aminobenzoil) benzotriazol reaksiyona sokularak 6 özgün bileşik (S1-S6) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik analiz yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Çalışmanın sonraki aşamasında ise sentezlenen bileşiklerin kuantum kimyasal hesaplamaları, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT), B3LYP 6-31G(d,p) metodu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalardan, 1H-NMR ile 13C-NMR kimyasal kaymaları, UV-GB spektroskopik özellikleri, HOMO-LUMO enerjileri elde edilmiş ve bu bilgiler deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, sentezlenen bileşiklerin hesaplanan HOMO-LUMO enerji aralıkları ve LUMO enerji düzeyi, S1-S6 bileşiklerinin biyolojik aktivite potansiyelleri hakkında önemli bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Among heterocyclic compounds, quinoline derivatives are used in many fields and have a wide range of biological activities. Quinoline derivatives have become an important structural motif for the development of new drugs. In this thesis, it is aimed to synthesize 2-amino-4-(alkoxy)quinoline-3-carbonitrile derivatives with a new method and to investigate the physical and chemical properties of the synthesized compounds with computer aided chemical calculations. In the first stage of the thesis, 6 unique compounds (S1-S6) were obtained by reacting some alcohols with N-(2-aminobenzoyl) benzotriazole. The structures of the synthesized compounds were elucidated by 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic analysis methods. In the next stage of the study, the quantum chemical calculations of the synthesized compounds were carried out by applying the Density Functional Theory (DFT), B3LYP 6-31G(d,p) method. From the calculations, chemical shifts of 1H-NMR and 13C-NMR, UV-GB spectroscopic properties, HOMO-LUMO energies were obtained and these data were compared with experimental data. In addition, the calculated HOMO-LUMO energy ranges and LUMO energy levels of the synthesized compounds gave important information about the biological activity potentials of the S1-S6 compounds.