Beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile farklı branş öğretmenlerinin eğitim felsefesi kuramlarına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
A comparison of the attitudes of physical education and sports teachers and different branch teachers on their educational philosophy theories
  1. Tez No: 675784
  2. Yazar: TOLGA DİNAMİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Spor, Education and Training, Philosophy, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eğitim felsefesi bir eğitim disiplini değil, felsefi bir disiplindir. Eğitim olayına felsefi açıdan bir yaklaşımdır. Felsefi düşüncenin, eğitim süreçlerine uyarlanmasıdır. İdealizm, Realizm, Pragmatizm, Natüralizm, Egzistansiyalizm ve Diyalektik Materyalizm gibi tarih içinde ortaya çıkan farklı felsefi öğretilerin eğitime yansımaları olarak Daimicilik, Esasicilik, İlerlemecilik ve Yeniden Kurmacılık başlıkları altında dört farklı eğitim felsefesi kuramı olarak günümüzde yorumlamaları yapılmıştır. Araştırmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri ile farklı branş öğretmenlerinin eğitime ilişkin görüşlerinin, felsefi olarak incelenmesi ve eğitim felsefesi kuramları açısından yorumlanmasıdır. Araştırmaya Kars ilinde görev yapan 21 kadın 38 erkek olmak üzere toplam 59 beden eğitimi ve spor öğretmeni ile farklı branşlardan 81 kadın 55 erkek olmak üzere 136 öğretmen katılmıştır. Araştırma modeli betimseldir ve araştırma verileri beşli dereceleme ölçeği şeklinde hazırlanan Likert tipi ölçekle toplanmıştır. Ölçeğin güvenirlik katsayısı 0.74 tür. Ölçekte, felsefi akımlar, içeriği en tutucu olandan, en ilerici niteliğe göre Daimicilik, Esasicilik, İlerlemecilik ve Yeniden Kurmacılık olarak sıralanmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Öğretmenlerin branşlarına ve cinsiyetlerine göre farklı görüşler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational philosophy is not an educational discipline, but a philosophical discipline. It is a philosophical approach to the educational event. It is the adaptation of philosophical thinking to educational process. Four different educational philosophy theories have been interpreted today under the titles of Perennialism, Essentialism, Progressivism and Recontructivism as reflections of different philosophical teachings that emerged in history, such as Idealism, Realism, Pragmatism, Naturalism, Existerialism and Dialectical Materialism. The aim of the study is to examine the opinions of Physical Education and Sports Teachers and teachers of different branches on education philosophically and interpret them in terms of educational philosophy theories. A total of 59 physical education and sports teachers, including 21 women and 38 men, and 136 teachers, including 81 women and 55 men from different branches, participated in the study working in Kars. The research model is descriptive and the research data was collected with a Likert-type scale prepared as a five-point scale. The reliability coefficient of the scale is 0.74 species. In the scale, philosophical currents are listed as Permanentism, Essentialism, Proressivism and Reconstructivism according to the most progressive quality, from the most conservative content. In the analysis of the data; average, standard deviation, independent groups t test, Pearson correlation and one way variance analysis techniques were used. Different opinions have emerged according to the branches and gender of the teachers.