Beden eğitimi öğretmenleri ile diğer branş öğretmenlerinin etkili iletişim ve mesleki tutumlarının incelenmesi
Investigation of the effective communication and professional attitudes of the physical education teachers and other branch teachers
- Tez No: 792590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iletişim becerileri ile mesleğe yönelik tutum düzeylerinin arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında farklı demografik değişkenlerin öğretmenlerin iletişim becerileri ve mesleğe ilişkin tutumları üzerinde nasıl farklar ortaya çıkardığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra Öğretmenleri mesleki tutumları ile etkili iletişim beceri arasında nasıl bir ilişkinin olup/olmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma 2021-2022 Yılı eğitim öğretim döneminde Artvin, Rize ve Trabzon'da görev yapan beden eğitimi ve diğer branşlardaki öğretmenlerle sınırlıdır. Bu kapsamda çalışmaya tesadüfi yönteme göre seçilmiş 385'i kadın ve 270'i erkek olmak üzere 655 öğretmen katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu ve Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak için Shapiro Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testlerinden faydalanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan verilere ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney-U testi, 3 ve üzeri grup karşılaştırmaları için ise Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Kruskal Wallis-H testinde ortaya çıkan farkların hangi gruplar lehine olduğunu anlayabilmek için Pairwise Comparisons karşılaştırmalarından faydalanılmıştır. Değişkeler arasındaki ilişkileri test etmek için ise Spearman Pearson korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Tüm analizlerde SPSS 26.0 İstatistik programı kullanılmıştır. İletişim becerilerinde cinsiyet ve meslek geçmişi açısından anlamlı fark olduğu görülürken (p0,05). Mesleki tutum düzeylerinde ise cinsiyet, yaş, branş, meslek geçmişi ve gelir düzeyi açısından anlamlı fark olduğu görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover the relationship between teachers' communication skills and their level of commitment to the profession. The study attempted to understand how different demographic variables reveal differences in teachers' communication skills and attitudes toward the profession. Furthermore, it has been attempted to determine whether or not there is a link between teachers' professional attitudes and effective communication skills. The study is limited to physical education and other branches teachers in Artvin, Rize, and Trabzon during the 2021-2022 academic year. In this context, 655 teachers, 385 women and 270 men, were chosen at random to take part in the study. The study's data collection tools included a personal information form, a Communication Skills Scale-Adult Form, and an Attitude Toward Teaching Profession Scale. The Shapiro Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were used to determine whether the data was normally distributed. For pairwise comparisons, the Mann Whitney-U test was used, and for group comparisons of three or more, the Kruskal Wallis-H test was used. Pairwise comparisons were used to determine which groups the differences in the Kruskal Wallis-H test favored. To test the relationships between the variables, Spearman Pearson correlation analysis was used. All analyses were conducted using the SPSS 26.0 Statistics program. While there was a significant difference in communication skills based on gender and professional background (p0.05). There was a significant difference in professional attitude levels based on gender, age, branch, professional background, and income level (p0.05).