Minkowski 4-uzayinda space-like dönel yüzeyler üzerindeki space-like loksodromlar
Space-like loxodromes on space-like rotational surfaces in minkowski 4-space
- Tez No: 675813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde; loksodromların uygulamalarından ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde; Minkowski 4-uzayında eğriler ve yüzeyler ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. Ayrıca Minkowski 4-uzayındaki dönel yüzeyler oluşturulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde; Minkowski 4-uzayındaki space-like dönel yüzeyler üzerindeki space-like loksodromların denklemleri elde edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; elde edilen loksodromlara örnekler verilmiş, loksodromların yay uzunlukları hesaplanmış ve loksodromların grafikleri Mathematica programı yardımıyla çizilmiştir. Şimdiye kadar Minkowski 4-uzayında space-like dönel yüzeyler üzerindeki loksodromlarla ilgili çalışma yapılmadığından bu tez çalışmanın sonuçlarının navigasyon çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four parts. In the first part of the thesis; the application areas of loxodromes and historical development of loxodromes were mentioned. In the second part of the thesis; the fundamental definitions related to the curves and surfaces in Minkowski 4-space were given. Also rotational surfaces in Minkowski 4-space were obtained. In the third part of the thesis; the equations of space-like loxodromes on space-like rotational surfaces in Minkowski 4-space were obtained. In the fourth part of the thesis; the examples were given for obtained loxodromes, arc lengths of loxodromes were calculated and graphs of loxodromes were drawn with the help of Mathematica program. Until now there has been no study on loxodromes on space-like rotational surfaces in Minkowski 4-space so these results are expected to contribute to navigation.