Büro yapılarında iç mekan organizasyonu faktörleri
Factors on interior space organization in office buildings
  1. Tez No: 67584
  2. Yazar: ESAT SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşan büro yapılarının tasannu kendine göre özel sorunları da birlikte getirmiştir, özellikle bilgi - işlemin büro yapılarına girmesi, önceki büro mekânı kavramı ile günümüz büro mekânı kavramı arasında hem kullanıcı açısından, hem de mekânın biçimsel, kütlesel ve işlevsel açıdan organizasyonunda farklılıkların olduğunu göstermektedir. Az işgücüne dayak teknoloji ağırlıklı büro işleyişi hakim olmaktadır. Çalışmada, yönetsel, ticari, teknik ve diğer işlevleri içinde büro mekânı tanımlanarak sınıflandırılmakta, tarihsel gelişimi izlenerek, işgücü - makina kullanımı ve teknik donatının mekân organizasyonuna etkisi araştırılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümlerinde büro kavramının tanımı yapılarak, tarihsel gelişimi ve bu gelişim süreci içinde meydana gelen büro mekânı türleri ele alınmaktadır. Sonraki bölümlerde ise ; büro yapısında bulunması gerekli mekânlar ; büro mekânlarının organizasyon ilkeleri ; bu organizasyonun oluşumunda etkili olan faktörler ve teknik alyapı faktörleri incelenmektedir. Sonuç bölümde ise, uygulaması yapılmış büro yapılarından örnekler incelenerek genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Design of office buildings spreading recontly in our country, too, have brought together the special problems belonging to itself. Coming of the information network especially, into the office building shows that there are differences on then- organizations between concept of earlier office space and today office space both from the point of user and the point of formal, cultural and functional points. In the study office space was described according to its administrative, tecnical and other functions and later was classified. Following its historical development the influence of the use of work power - mashine and techmcaldesigning on the organization of space was researched. In the early chapters of the work after doing description of the concept“ office ”, its historical growth and the types of office place appearing in this growth was handled. In later chapters, spaces which have to be consist in the structure of the office; the organizational principles of space ; the factor which are effective in the formation of this organization and factors of technical base elements were studied. İn the chapter“ conclusion ”, after studiyng the samples of office building whose applications were made a general evaluation was made.