Havalimanı yolcu köprülerinde kullanılan uçak temas körüklerinin geliştirilmesi
Devoloping aircraft contact bellows for passenger boarding bridge
- Tez No: 675882
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yolcu biniş köprülerinin terminale yanaşan uçağa göre uçak füzelaj yüzeyine uyarak, yolcuların güvenli ve konforlu şekilde dış ortamdan etkilenmeden uçağa giriş ve çıkışlarını sağlayan yapıya yolcu biniş köprüsü uçak temas körüğü denir. Uçak temas körüğünün, kambur oluşturmadan yumuşak bir geçiş sağlamak, zemin seviyesini yaklaşılan uçağa göre otomatik ayarlamak ve sızdırmazlığa yardımcı olmak gibi önem arz eden özellikleri vardır. Piyasada mevcut ihtiyacı karşılayacak, esnek, kullanıcı odaklı, estetik, yenilikçi ve milli bir yolcu biniş köprüsü uçak temas körüğü bulunmamaktadır. Pahl ve Beitz'in Sistematik Tasarım Yaklaşımı kullanılarak sistematik bir tasarım işlemi yürütülmüştür. İşlem; problem tanımlama, formüle etme (fonksiyon şeması), seçenekler oluşturma ve seçim şeklinde ilerlemiştir. Yeni tasarımın düşük maliyetli, dayanıklı ve duyarlı olması hedeflenmiştir. Bununla birlikte yeni uçak temas körüğünün, diğer çeşitlerinin avantajlarına sahip ve dezavantajlardan arınmış olmasına özen gösterilmiştir. Kavramsal tasarım aşaması yürütülürken, maliyeti düşürecek yeni bir tasarım çözümü bulunmuştur. Şekillendirme tasarımı aşamasında, parçalar netlik, basitlik ve emniyet kuralları açısından gözden geçirilerek yapılandırılmıştır. Parçaların ve montajın modellenmesi, optimizasyonu, mekanik analizi ve kinematik analizi için CAD programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Canopy is a part of passenger boarding bridge that perfectly attaches to the aircraft body allowing passengers to enter and exit the aircraft safely and comfortably without being affected by the external environment. Canopy have important features such as providing a smooth transition for passage, automatically adjusting the ground level to the approaching aircraft, and sealing the interiors. There are no flexible, user-oriented, aesthetically appealing, innovative and nationally produced passenger boarding bridge canopies to meet current needs in the market. A systematic design process was carried out using a systematic design approach of Pahl and Beitz. The process progressed in the form of problem identification, formulating (function diagram), creating options and selection. The new design was intended to be cost-effective, durable and responsive. New aircraft canopy was designed to combine all known advantages and avoid shortcomings of current models in the market. A new design solution to reduce the cost was determined during a conceptual design phase. Afterwards, canopy parts were reviewed and structured in terms of clarity, simplicity and safety rules during a forming design phase. CAD programs was used for parts and assembly modeling, optimization, mechanical and kinematic analysis.