Kur'ân'ın yazı malzemeleri
Writing materials of the Qur'an
- Tez No: 675905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Göçebe bir yaşam şekli benimseyen Araplarda sözlü edebiyat unsurları bir hayli gelişmişken; okuma ve yazma gibi yazılı kültür ögeleri geri kalmış, İslâm ile birlikte gelişmeye başlamıştır. Sözün gücünün yazıya meydan okuduğu bir dönemde hem eşsiz belâgatı hem de ilk andan itibaren insanları etkisi altına alan, mucîz kelam Kur'ân'ın değişikliğe uğramamış tek kutsal kitap olması, Rabbimizin onu korumasıyla gerçekleşmiştir. Kur'ân'ın hiçbir değişime ve bozulmaya uğramadan, harf harf, kelime kelime sağlam bir şekilde nesilden nesile aktarılarak bize ulaşması Hz. Peygamber'in Kur'ân'ın ezberlenmesine ve yazılmasına verdiği önem sayesindedir. Kur'ân'ın nâzil olmaya başladığı andan itibaren, ezberlenerek ve yazılarak muhâfaza edilmesi, onun yazılırken kullanılan malzemelerini de önemli kılmaktadır. Kaynaklarımızda Kur'ân'ın yazı malzemeleri ile ilgili; hayvanların kürek kemikleri, hurma yaprakları, taşlar gibi kaba ve ilkel malzemelerin kullanıldığına dair genel ve sınırlı bilgiler verilmektedir. Ancak asırlar önce Kur'ân'ın yazımında kullanılan malzemeler günümüzle kıyaslanamasa da, Kur'ân ve onun muhâfazası söz konusu olunca şüphesiz ki en kaliteli malzemeler olmalıdır. Bu düşünceden yola çıkarak araştırmaya başladığımız çalışmamızı, Kur'ân'ın yazı malzemeleri ile ilgili ihtiyacın karşılanacağı şekilde detaylı ve kapsamlı hazırlamak istedik. Tezimizi ülkemizde yayınlanmış gerek Kur'ân tarihi ve gerekse de Kur'ân'ın yazımını konu edinen eserlerin birçoğuna ulaşarak hazırladık ve bu sayede Kur'ân'ın yazıldığı malzemelere ait farklı bakış açılarına yer verme imkânımız oldu. Çalışmamızın Kur'ân'ın yazı malzemeleri hakkında hazırlanmış kapsamlı bir tez olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
While the elements of oral literatüre in the Araps who adopted a nomadic lifestyle, were highly developed, written cultural elements such as literacy fell behind and began to improve with Islam. In a period when the power of word challenging writing, both its unique rhetoric and the miraculous word captivating people from the very first moment, the Quran became the only unchanged holy book, thanks to our Lord's protection. Reaching the present day fact Quran passing down for generations; letter by letter, word by word and without any change or corruption, is thanks to the importance that the Prophet gave to memorizing and writing the Quran. Since the day when the Quran began to be revealed, being preserved by memorizing and writing makes the materials used in the writing process important. In our sources, regarding the writing materials of the Quran; general and limited information was given about the use of rough and primitive materials such as the shoulder blades of animals, date leaves and stones. Although the materials used in the writing of the Quran centuries ago are not compared to today, when it comes to the Quran and its preservation, it must be of the highest guality. We wanted to prepare our study, which we began based on this idea, in detail and comprehensively in a way that would meet the needs when we wanted to know about the writing materials of the Quran. We have prepared our thesis by reaching most of the works on the history of the Quran and the writing of the Quran, which were published in our country, and thus we had the opportunity to include different perspectives on the materials in which the Quran was written. Our study has been a comprehensive thesis on the writing materials of the Quran.