Radyoloji teknikerlerinin bilişim yetkinliklerinin değerlendirilmesi: Ankara uygulaması
Evaluation of information competences of radiology technicians: Ankara application
- Tez No: 675922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Siyasal Bilimler, Radiology and Nuclear Medicine, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada radyoloji teknikerlerinin bilişim yetkinlik düzeyleri kapsamında, bilgisayar kullanım becerileri, bilişim teknolojilerine kullanma ve bilişim teknolojilerine karşı tutumları incelenmiştir. Ankara ilinde bulunan hastanelerin radyoloji bölümlerinde çalışan 300 teknikere anket dağıtılmış ve 241 katılımcı tarafından anket cevaplanmıştır. Anketin cevaplanma oranı %80,3' dür. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerin yanı sıra, araştırmanın Bilgisayar Kullanım Yeterliliği, Mesleki Bilişim Yeterliliği ve Bilişim Teknolojileri Tutumu incelenmiştir. Katılımcıların sosyal medya platformlarına üye oldukları ve aktif olarak takip ettikleri, %49'unun ise meslekleri ile ilgili her hangi bir sosyal medya platformuna üye olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, radiology technicians' computer skills, use of information technologies and their attitudes towards information technologies were examined within the scope of their competence levels. A questionnaire was distributed to 300 technicians working in the radiology departments of hospitals in Ankara and the questionnaire was answered by 241 participants. In the study, besides the demographic information of the participants, Computer Usage Proficiency, Occupational Informatics Proficiency and Attitude to Information Technologies were examined. It has been observed that the participants were members of social media platforms and actively follow them, and 49% of them were not members of any social media platform related to their profession.