Sağlık eğitimi ve progresif kas gevşeme egzersizinin perimenopozal dönemdeki kadınlarda vazomotor semptomlara ve uyku sorunlarına etkisi
The effect of health education and progressive muscle relaxation exercise on vasomotor symptoms and sleep problems in women with perimenopausal period
  1. Tez No: 675957
  2. Yazar: SIDIKA PELİT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, perimenopozal dönemdeki kadınlarda sağlık eğitimi ve progresif kas gevşeme egzersizinin (PKGE) vazomotor semptomlara ve uyku sorunlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan, tek merkezli, ön test - son test randomize kontrollü, faktöriyel grup deneysel bir çalışmadır. Araştırma bir aile sağlığı merkezinde yürütülmüştür. Araştırma için gerekli kurum izni ve etik kurul onayı alınmıştır. Örneklemi 30'u PKGE+ Sağlık eğitimi grubu, 30'u PKGE grubu, 30'u kontrol grubunda olmak üzere toplam 90 kadın oluşturmuştur. Bu çalışmada iki farkli müdahalenin etkinliği karşılaştırılmıştır. PKGE+ Sağlık eğitimi grubundaki kadınlara vazomotor semptomlara ve uyku hijyenine yönelik sağlık eğitimiyle birlikte PKGE uygulanmıştır. PKGE grubundaki kadınlara sadece PKGE uygulanmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara ise girişim uygulanmamıştır. Araştırma süreci 9 haftadır. Veriler, kişisel bilgi formu, Vazomotor Senptomlara yönelik Visual Analog Skala (VAS), Kadın Sağlığı İnisiyatifi Uykusuzluk Ölçeği (KSİUÖ), vazomotor semptom günlüğü, progresif kas gevşeme egzersizi takip çizelgesi ve sağlık eğitimini uygulama takip çizelgesi aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ANOVA test; Repeated Measures test, Kruskal-Wallis H test, Friedman test ve χ2 test istatistikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, günlük sıcak basması sıklığı ortalamalarının 3.
Özet (Çeviri)
This study was a single-center, pre-test and post-test randomized controlled, factorial group experimental study conducted to determine the effect of health education and progressive muscle relaxation exercise (PMRE) on vasomotor symptoms and sleep problems in women with perimenopausal period. The research was conducted in a family health center. The required institutional permission and ethics committee approval was received. The sample consisted of 90 women totally, 30 of whom in the PMRE + health education group, 30 of whom in the PMRE group and 30 of whom in the control group. This study compared the effectiveness of two different interventions. PMRE was administered to women in the PMRE + Health education group, along with health education on vasomotor symptoms and sleep hygiene. Only PMRE was administered to women in the PMRE group. No intervention was applied to women in the control group. The research period was 9 weeks. The data was collected using personal information form, Visual Analogue Scale for Vasomotor Symptoms (VAS), Women's Health Initiative Insomnia Rating Scale (WHIIRS), vasomotor symptom diary, progressive muscle relaxation exercise follow-up schedule, and health education practice follow-up schedule. In the analysis of the data, ANOVA test, Repeated Measures test, Kruskal-Wallis H test, Friedman test and χ2 test statistics were used.