Nesneye dayalı veri tabanları
Object oriented databases
- Tez No: 67602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, yeni bir veritabanı jenerasyonu olan nesneye dayalı veritabanlarını (Object Oriented Databases) incelemektir. Nesneye dayalı veri tabanı sistemleri üzerinde deneysel ve teorik alanlarda önemli ölçüde çalışılmakta ve bu sistemlerin tanımı üzerinde önemli derecede düşünülmektedir. Bu alandaki çalışma (1) genel veri modelinin yetersizliği (2) formal temellerin yetersizliği (3) güçlü deneysel faaliyetler tarafından tanımlanabilir. İlişkisel veritabanı sisteminin açık bir belirlemesinin yapılmasına rağmen, nesneye dayalı veritabanı sistemleri için böyle bir belirleme mevcut değildir. Bu çalışmada temel olarak nesneye dayalı veritabanı şemasının algoritmik ve işlemsel görünüşü incelenmiştir. Nesneye dayalı veritabanı sistemleri geleneksel veritabanı sistemlerinden süreklilik paylaşım, sorgulama dili, parelel kontrol, iş yönetimi, semantik veri modellerinden birleştirme, genelleştirme, ve nesneye dayalı programlamadan karmaşık nesneler, nesne tanımlama, sınıflar^ yöntemler, kaplama, kalıtım, genişletilebilirlik gibi kavramları alır. Bu nedenle bu tezde ikincil olarak, nesneye dayalı programlama, modelleme kavranılan, semantik veri modelleri ve geleneksel veritabanı sistemlerini özelikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study presents a new database generation called as object oriented databases. Object oriented database systems (OODBS) are currently receiving a lot of attention from both the experimental and the theorical standpoint, and there has been considerable debate about the definition of such systems. The field at this stage is characterized by (1) the lack of a common data model, (2) a lack of formal foundations, and (3) strong experimental activity. Altough a clear specification of relational database systems was gaven, no such specifications exists for object oriented database systems. In this study, Algorithmic and Computational aspects of Object Oriented Databases has been primarily examined. Because object oriented databases take ideas from object oriented programming concerning the complex objects, object identity, classes and methods, encapsulation, inheritance, extensibility, and it takes ideas from database research concerning the persistence, sharing, query language, concurrency control, transaction management, and it takes ideas from semantic data models concerning aggregration, generalization, I secondary focused on object oriented programming and modelling, semantic data models, and traditional database management system features.