Examining the new business opportunities via multi-criteria decision-making approaches
  1. Tez No: 676032
  2. Yazar: ASEM HRESEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, literatürde sıkça kullanılan Analitik Hiyerarşi Süreci ve TOPSIS yöntemlerine dayanan çok kriterli karar verme (MCDM) yaklaşımını uygulayarak en iyi yatırım fırsatını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma boyunca MCDM kavramı tartışılmış ve çeşitli sektörlerde en çok kullanılan yöntemler ve uygulamaları anlatılmıştır. Ayrıca bu yöntemlerin başlıca faydaları incelenmiştir. Çalışma kapsamında beş farklı yatırım fırsatı göz önünde bulundurularak aralarındaki en iyi seçim Analitik Hiyerarşi Sürecine göre belirlenmektedir. Bahsedilen bu belirleme süreci için alanlarında uzman yedi kişinin görüşü alınmış ve her birinin genel karar üzerine etkisi TOPSIS yöntemine göre belirlenmiştir. Böylece iki yöntemin sonuçları birleştirilerek, en iyi yatırım fırsatının seçilmesinde MCDM yaklaşımlarının nasıl kullanılabileceğine dair bariz bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the best investment opportunity using a multi-criteria decision-making (MCDM) approach based on famous Analytic Hierarchy Process and TOPSIS methods. Throughout the study, the concept of MCDM is discussed, and the most used methods and their applications in several sectors are explained. In addition, the major benefits of these methods are examined. After that, considering five different investment opportunities, the best choice between them is determined based on the Analytic Hierarchy Process. For this task, seven management professionals' opinions are taken, and each of them are evaluated based on the TOPSIS method. Finally, an obvious image is created in selecting the best investment opportunity and how to employ MCDM approaches in this process.