Improved contact resistivity methods based on cox-strack and 4 point probe
Cox-strack ve 4 noktalı prob tekniklerine dayalı geliştirilmiş temas direnci ölçme yöntemleri
  1. Tez No: 676038
  2. Yazar: KONSTANTIN TSOI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Metal-yarı iletken veya iletken-yarı iletken tabakaları arasında oluşan temas direnci (rc) eğer iyileştirimez ise güneş pillerinin verimini düşürür. Bu sebeple, temas direncini doğru bir şekilde ölçmek, bu iyileştirmeyi yapmak yüksek verimli güneş pilleri için hayati bir öneme sahiptir. Bu amaçla geliştirilen birçok yöntem bu tezin konusu olmuştur. Ayrıca, bu yöntemlerden bazıları olan transfer uzunluğu (Transfer Length Method, TLM), Cox ve Strack, dört noktalı prob (four-point probe, 4PP) yöntemlerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Cox ve Strack yöntemi ve dört noktalı prob yönteminin analitik formülleri açılarak test numunelerinin üretimi basitleştirilmiş, temas direncini bulma kolaylaştırılmıştır. Önerilen yöntemler için türetilen analitik formülasyonlar ve sonlu elemanlar yöntemi simülasyonları arasında Cox ve Strack methodu için % 10 dan, dört noktalı prob için ise % 1,9 dan küçük bir fark gözlemlenmiştir. Ayrıca, klasik ve geliştirilmiş metodolojiler kullanılarak belirlenen temas direnci ve üretilmiş test numunelerden ölçülen temas direncinin uyumlu olduğu tespit edilmiş ve sonuçları bu tezde raporlanmıştır. Son olarak, simülasyon çalışmaları ile güneş pillerinin imalatında kullanılacak ön metal ızgara tasarımının optimum boyutları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contact resistivity (rc) of metal-semiconductor or conductive layer-semiconductor in the solar cells can limit their performance if not treated with care. It is, therefore, of great importance to be able to accurately measure rc for its optimization purposes. Many methodologies have been developed for this purpose. In this thesis, various methods for extracting rc are investigated. Namely, Transfer Length, Cox and Strack, four-point probe methods are discussed in detail. Cox and Strack and four-point probe methods are further extended with analytical formulations to simplify the fabrication of test samples and increase the speed of extracting rc. Good agreement (relative error < 10 % for extended Cox and Strack; < 1.9 % for extended four-point probe) between the derived analytical formulations for the proposed methods and finite element method simulations is achieved. Furthermore, c of experimentally fabricated test samples determined using classic and improved methodologies is reported with good agreement between the two. Finally, a simulation study is performed to determine the optimum dimensions of the front metal grid design to be utilized in the fabrication of the solar cells.