Farklı ozon uygulamalarının washıngton navel portakal çeşidinin depolanma süresi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different ozone treatments on storage life and quality of orange cv. 'washington navel'
- Tez No: 676048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma, 2018-2019 yıllarında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuarı'nda yürütülmüştür. Çalışmada derim sonrası farklı ozon uygulamalarının (suda çözünmüş ve gaz halinde) 'Washington Navel' portakal çeşidinin depolanma süresi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada meyve materyali olarak Antalya yöresinde turunç anacı üzerine aşılı 9 yaşlı 'Washington Navel' portakal çeşidinin meyveleri kullanılmıştır. Farklı ozon uygulamalarından sonra portakallar 5±0.5°C ve %95 oransal nemde 5 ay normal atmosfer koşullarında muhafaza edilmiştir. Depolama boyunca 30 gün aralıklarla soğukta muhafazadan çıkartılan portakalların yarısında kalite analizleri (ağırlık kaybı, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titreedilebilir aitlik, pH, solunum hızı, meyve kabuk rengi ve duyusal değerlendirmeler) yapılmıştır. Diğer yarısı ise raf ömrü çalışmaları için 5 gün süreyle 20°C ve %65 oransal nemde muhafaza edilmiştir. Raf ömrü değerlendirmeleri için de soğukta muhafazada belirtilen tüm analizler yinelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ozon uygulamasının kontrol grubuna göre genel olarak incelenen kalite parametreleri açısından daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Ozon uygulamasıyla ağırlık kaybı azaltılmış, meyve asitliğini korumuş, solunum hızı azaltılmış, duyusal değerlendirmelerden olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Mikrobiyolojik yükün daha az olduğu ozon uygulanmış meyvelerde çürüme oranı düşük bulunmuştur. Bu tez çalışmasıyla, portakallarda depolama boyunca meyve kalisinin korunmasında ozon uygulamalarının kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the Post-harvest Physiology laboratory of Horticulture Department of Agriculture Faculty at Isparta University of Applied Sciences in 2018-2019. In the present study, the effects of different ozone applications (dissolved in water and gas form) on storage life and quality of 'Washington Navel' orange variety were investigated. For that purpose, the fruits of 9-year-old 'Washington Navel' orange variety grafted on citrus rootstock in Antalya region were used as fruit material. After different ozone treatments, the oranges were stored at 5±0.5°C and 95% relative humidity (RH) for 5 months under air conditions. Some quality analyzes (weight loss, Soluble solids content, titratable acidity, pH, respiration rate, fruit skin color and sensory evaluations) were performed on half of the oranges that were taken out of the cold storage at 30-day intervals throughout storage. Half of the other cold stored oranges were kept at 20°C and 65% RH for 5 days for shelf life evaluations, and all analyzes were repeated. According to results; it was determined that ozone treatments, in general, gave better results in terms of some quality parameters compared to control samples. Ozone treated oranges had lower respiratory rate and weight loss, and maintained fruit acidity and sensory quaity better than those of control group. Decay rate and microbiological counts were lower in ozone-treated fruit during storage. In the present thesis, it was revealed that ozone can be used as a tool for maintaining fruit quality of oranges during storage.