Stratonikeia antik kenti tuğla taban döşemeleri üzerine koruma amaçlı araştırmalar
Conservational researches on brick floorings at the ancient city of Stratonikeia
- Tez No: 676057
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TÜRKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 235
Özet
Geleneksel yapı malzemelerinden biri olan tuğla çok eski tarihlerden itibaren yaygın şekilde kullanılagelmiştir. Bu çalışmada Stratonikeia antik kenti içerisinde pasif koruma yöntemleri ile günümüze ulaşan tuğla taban döşemeleri incelenmiştir. Belirlenen yapılar yerinde incelenerek genel durumları ve tuğla taban döşemelerinin mevcut durumları görsellerle desteklenerek bilgiler verilmiştir. Kültür varlıklarının koruma ve onarım çalışmalarında arkeometrik çalışmalar gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda malzemenin daha iyi korunabilmesi ve doğru uygulamaların yapılabilmesi için numuneler alınarak ince kesit, renk incelemesi, X-Işını Floresans Spektrometresinden (XRF), X-Işını Kırınım Spektrometresi (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dağılımlı Spektrometresi (SEM-EDX) analizleri yapılmıştır. Yapılan görsel inceleme ve arkeometrik analizler sonucu, ulusal ve uluslararası koruma ilkeleri doğrultusunda müdahale önerileri belirlenerek koruma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bricks, one of the traditional construction materials, has been widely used since very early times. For the present study, the brick floorings uncovered and been preserved with passive methods at the ancient city of Stratonikeia have been investigated. Buildings identified were explored at site, their overall conditions and current conditions of their brick floorings were noted and supported with images. Archaeometric analyses have gained in importance in the field of conservation and restoration of cultural heritage, day by day. For the purpose of better conservation and to be able to determine precise implementations, samples were taken for thin section, colour analysis, X-Ray Fluorescence Spectrometry (XRF), X-Ray Diffraction (XRD), and Scanning Electron Microscopy and Energy Dispersive X-Ray Analysis (SEM-EDX). Based on on-site visual observations and archaeometric analyses conducted intervention proposals were determined within the frame of national and international conservation principles and conservation proposals were presented.