Düşük doz diode lazerin gingivektomi/plasti sonrası yara iyileşmesi üzerine etkinliğinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of histopathological the effect of low-level diode laser on wound healing after gingivectomy/plasty
  1. Tez No: 676076
  2. Yazar: MÜNEVVER YETİŞGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik enflamatuvar dişeti büyümesi görülen bireylerde gingivektomi/plasti operasyonları sonrasında düşük doz diode lazer (DDDL) tedavisinin yara iyileşmesine olan etkisini histopatolojik olarak değerlendirmektir. Çalışmamıza sistemik olarak sağlıklı (19-56 yaş) kronik enflamatuvar dişeti büyümesi tanısı konulmuş 28 birey (20 kadın, 8 erkek) dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm bireylerin, gingivektomi/plasti sonrası rastgele seçilen yarım çenelerinin bir tarafını test grubu, diğer tarafını kontrol grubu oluşturmuştur. Test grubuna işlemden hemen sonra ve 1.,3., 7., günlerde düşük doz diode lazer uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların periodontal indeks ölçümleri (plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama, sondlanabilir cep derinliği) başlangıçta, başlangıç periodontal tedavi (BPT) sonrası 2. haftada ve operasyon sonrası 21. günde yapılmıştır. Hastalardan operasyondan önce ve operasyon sonrası 1., 3., 7. ve 21. günde alınan sürüntü örnekleri histopatolojik olarak süperfisyal hücre indeksleri (SHI) ve keratinizasyon indeksleri (KI) kullanılarak değerlendirilmiştir. Klinik periodontal ölçümlerinde 14. ve 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate histopathologically the effect of low level diode laser treatment on wound healing after gingivectomy/plasty operations in patiens with chronic inflammatory gingival growth. Our study included 28 patients (20 females, 8 males who were systemically diagnosed with healthy (19-56 years old chronic inflammatory gingival growth. Randomly selected half quadrants of all patients participating in the study after gingivectomy/plasty constituted the test group in one areas and the control group in the other. Low level diode laser was applied to the test group immediately after the procedure and on the 1st, 3rd, and 7th days. Periodontal index measurements (plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing pocket depth) of all patients included in the study were performed at the beginning, at the 2nd week after the initial periodontal treatment and on the 21st day after the operation. The samples taken from the patients preoperatively and on the 1st, 3rd, 7th and 21st days after the operation were evaluated histopathologically using the superficial cell indexes and keratinization indexes.