'What is at stake in a literature?' investigation of the postmodern in Vonnegut's 'Slaughterhouse-Five' and 'Cat's Cradle' from a Lyotardian perspective
'Edebiyatta mevzubahis nedir?' Vonnegut'un Mezbaha-5 ve Kedi Beşiği romanlarında postmoderne Lyotard felsefesinden bakış
  1. Tez No: 676081
  2. Yazar: ALİ MURAT ATSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Kurt Vonnegut eserlerinin Lyotard'ın postmodern sanat ve edebiyatın mevzubahsi anlayışında nasıl yer tuttuğunu araştırmayı hedefler. Vonnegut ve Lyotard'ın edebi temsile yaklaşımlarındaki benzerliklerden yola çıkarak, Vonnegut'un iki romanı Mezbaha 5 ve Kedi Beşiği Lyotard'ın bakış açısına göre incelenmiştir. Travma edebiyatı bağlamında ele alınan“Mezbaha 5,”temsil sorununa“anlaşmazlık”kavramıyla bireysel seviyede odaklanır. Kedi Beşiği din ve bilim üst-anlatılarını yapısöküme uğratır ve yerleşmiş söylemlere uymayan alternatif“küçük hikayelere”dayalı temsil seçeneklerini araştırır. Lyotard'ın Kant felsefesi, Freud metapsikolojisi ve Wittgenstein“dil-oyunları”kavramlarına dayalı postmodern ve postmodern estetik anlayışı tezin teorik çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how Kurt Vonnegut's works fit into Lyotard's view of postmodern art and“what is at stake in a literature.”Departing from the similarities in their approach to issue of literary representation, two of Vonnegut's novels, Slaughterhouse-Five and Cat's Cradle are investigated from a Lyotardian perspective. Taken in the context of trauma literature, Slaughterhouse-Five focuses on the problem of representation on an individual level in terms of“the differend.”Cat's Cradle deconstructs the metanarratives of science and religion, and explores the possibility of presentation based on alternative,“petit récit”that do not conform to the established discourses. The theoretical framework of the dissertation is built on Lyotard's ideas about the postmodern and the postmodern aesthetics as the aesthetic of the sublime sentiment, as influenced by Kantian philosophy, Freudian meta-psychology and Wittgenstein's theory of 'language games'.