24 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s. 162-262)
An evaluation and transliteration of important affair (mühimme) registers numbered 24 (p. 162-262)
  1. Tez No: 676080
  2. Yazar: ELİF TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEATH W. LOVRY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Mühimme Defterleri, Divân-ı Hümâyun'da yazılan; devletin işleyişi ve iç-dış meselelerinin yanında dönem hakkında kültürel, iktisadi ve sosyal bilgiler içeren defterlerdir. Arşivin en önemli defterleri arasında yer alan defterler, Divan-ı Hümayunda alınan kararların suretlerini de içeriğinde bulundurmaktadır. 24. Mühimmenin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi adlı çalışma, defterin daha önce 162. sayfasına kadar transkripsiyonunun yapılmış olması sebebiyle 162. sayfasından başlanılarak yapılmıştır. İncelenen defter, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan A. DVN. MHM. d 024 şeklinde tasniflendirilmiştir. Osmanlı Türkçesi ile kaleme alınmış olan 24 Numaralı Mühimme Defteri'nin (H. 981-982 / M.1574) 162-262 sayfaları arasındaki 434-697 hükümlerini içeren bu tezde günümüz Türkçesi'ne aktarımı ve değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, mühimme defteri ve mühimmenin yazıldığı dönem hakkında kısaca bilgi verildikten sonra defterin transkripsiyonu ve hükümlerin özetleri yapılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mühimme Books (Registration Books) are one of the most important documents of the archive written at Divân-ı Hümâyun (Ottoman State Council) assemblies about governance of the state, internal and foreign affairs, providing information on culture, economy and society. The work titled Transcription and Evaluation of the 24th Mühimme (Registration Book) begins from page 162 since transcription was previously made until page 161. Mühimme book is classified as A. DVN. MHM. d 024 in Prime Ministry Ottoman Archives. This dissertation aims interpretation of Mühimme Book No. 24 containing the provision of 434-697 between the pages 162-262 of Mühimme Book No. 24 (Hegira 981-982 / Gregorian 1574) scripted in Ottoman Turkish language into Modern Turkish as well as its evaluation. In this study, brief information on Mühimme books and the era is provided, followed by transcription of the book and outline of the provisions as well as evaluation of the events.