Yurtdışı pazarlarında satış ve pazarlama: Tekstil sektörü örneği
Sales and marketing in international markets: Textile sector example
- Tez No: 676082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ticarileştirmede en önemli şeyin teşhis araçlarıyla elde ettiğimiz verileri analiz edebilmek ve hangi stratejiyi benimseyeceğimizi bilmek için yorumlayabilmek olduğuna inanıyoruz. Dış pazarda ürün ve müşteriler iki ana faktördür. Firmaların bir yanı üretimle, değer yaratmayla ilgili olanı dikkate alırken, diğer yarısı, yaratılan bu değerin müşteriye ulaşmasını ve fiyatsal olarak doğru algılanmanın nasıl başarılacağına odaklanır. Bu, daha fazla gelir üretmeye, yani“değer elde etmeye”, müşterinin teklife değer vermesine, onu almaya ve sabit fiyatı ödemeye istekli olmasına izin verir. Ürün, her iki dünyanın buluştuğu nokta olduğu için ortada kesişir. Bir ulus ötesi pazarlama stratejisi tanımlanırken tüm bu hususlar dikkate alınmalı ve bunu uygulamak için hepsiyle ilgili kararlar alınmalıdır. Ancak en önemli şey, seçilen stratejiye göre tutarlı ilişki oluşturmaktır. Bu çerçevede çalışmamızın amacı tekstil sektöründe yeralan firmaların yurtdışı satış ve pazarlama yöntemlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
We believe that the most important thing in commercialization is to be able to analyze the data we have obtained with diagnostic tools and to be able to interpret it in order to know which strategy we will adopt. Products and customers are two main factors in the foreign market. While firms' one part takes into account what is related to production and value creation, the another part focuses on how the correct understanding will be taken by the customer as price. This allows to generate more revenue, that is,“get value”, that the customer values the offer, willing to receive it and pay the fixed price. The product intersects in the middle because of it is the point where both worlds meet. All these aspects must be taken into account when defining a transnational marketing strategy and decisions must be made on all of them to implement it. But the most important thing is the consistent relationship between all of them according to the chosen strategy. In this context, the aim of our study is to examine the sales and marketing methods of the companies in foreign markets in the textile industry.