Kalman filtreleri ile GPS tabanlı konum kestirimi
GPS based locali̇zati̇on wi̇th kalman fi̇lters
- Tez No: 676085
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HACIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uydu Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda, Küresel Konumlama Sistemi (Global Positioning System (GPS)) tabanlı Kalman süzme algoritması oluşturulmuştur. Uçan araç olarak uydu ele alınmış olup referans veriler benzetim yöntemi ile oluşturulmuştur. Öte yandan, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu koordinatları sabit nokta olarak ele alınmıştır. Dört farklı GPS uydusu referans alınarak mesafe tabanlı Kalman filtresi algoritması oluşturulmuştur. Oluşturulan algoritmalar sayesinde sabit nokta için üç eksende konum (x, y, z) ve saat kayması, uydu modeli için ise üç eksende konum (x, y, z), hız (Vx, Vy, Vz) ve saat kayması vektörleri kestirilmiştir. Sabit kullanıcı modeli için Genişletilmiş Kalman Süzgeci (Extended Kalman Filter (EKF), Doğrusal Kalman Süzgeci (Linear Kalman Filter (LKF)), Sezgisiz Kalman Süzgeci (Unscented Kalman Filter (UKF)) ve Newton Raphson metodu (Newton-Raphson Method (NRM)) ile ön işlenmiş LKF yaklaşımları ile konum kestirimi elde edilirken, uydu modeli için ise, EKF, Lineer Ölçümlere Dayalı EKF, UKF ve NRM tabanlı EKF yöntemleri ile konum ve hız kestirimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak oluşturulan algoritmalar birbirleri ile karşılaştırılmış ve sabit ve hareketli kullanıcılar için en doğru sonucu hangi süzgeç yaklaşımı ile elde edeceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Global Positioning System (GPS) based Kalman Filtering algorithm was created. Satellite is considered as a flying vehicle and reference data are created by simulation method. On the other hand, the coordinates of Şükrü Saraçoğlu Stadium are considered as a point. A distance based Kalman filter algorithm was created with reference to four different GPS satellites. Through the algorithms created, position (x, y, z) in three axes and clock bias for the stationary user, position (x, y, z), velocity (Vx, Vy, Vz) in three axes and clock bias vectors for the satellite model were estimated, Extended Kalman Filter (EKF), Linear Kalman Filter (LKF), Unscented Kalman Filter (UKF) and Newton Raphson method based LKF approaches were used for stationary user state vectors estimation. Position and velocity state vectors of the satellite estimated by using traditional EKF, EKF based on linear measurements, UKF and NRM based EKF. As a result of the study the algorithms compared with each other and it has been shown which approach will obtain the most accurate result for stationary or active users.