Tam yüz lezyonlu olgularda beyin plastisitesinin EEG tabanlı analizi
EEG-based analysis of brain plasticity in patients with full facial lesion
  1. Tez No: 676086
  2. Yazar: ESRA SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez yüz nakil adayı dolayısıyla yüz lezyonlu olgularda lezyon karakteristiğinin korteks üzerinde yarattığı değişikliklerin EEG tabanlı analizine odaklanmıştır. Çalışmaya 10 sağlıklı gönüllü ve 4 yüz lezyonlu hasta katılmıştır. Sağ yüz, sağ el ve sol yüz, sol el uyaranları sonucunda kaydedilen EEG verileri dalgacık paket dönüşümü ile spektral olarak analiz edilmiş ve tanımlı EEG bantlarındaki enerji değerlerinin yüz lezyonuna özel değişim süreçleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sürecine uyaranların yarattığı korteks aktivasyonlarının lokasyonları geliştirilen EEG analiz arayüzü ile haritalanarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca tasarlanan EEG arayüz sayesinde istenilen aralıklarda, yumuşatma değerinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda EEG'de standart olarak tanımlanan bantların alt ve üst gruplar şeklinde iki frekans bölgesinde hesabı ve analizi ve bu alt frekans bölgelerinin enerji değeri oranlarının kontrol grubu, yüz lezyon hastaları ve yüz nakil hastalarında değişimi analiz edilmiş ve detaylı olarak tartışılmıştır. Yüz lezyon hastalarının özellikle beta bandı, üst betanın alt gama bandına oranı ve delta bandında farklılıklar gösterdiği tespit edilmiş ve bu farklılığın nedenleri yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the EEG-based analysis of the changes in the cortex caused by the lesion characteristics in patients with facial lesions that is to say facial transplantation candidates. 10 healthy volunteers and 4 facial lesion patients participated in the study. EEG data recorded as a result of right face, right hand, left face and left-hand stimuli were analyzed spectrally by wavelet packet transform and the change processes of the energy values in defined EEG bands specific to the facial lesion were evaluated. In this evaluation process, the locations of the cortex activations created by the stimuli were mapped with the developed EEG analysis interface and comparisons were made. Thanks to the designed EEG interface, examinations were made in the desired frequency range and smoothing value. In the study, besides the bands defined as standard in EEG, calculation and analysis were made in two frequency regions as lower and upper groups. In addition, the changes in the energy value ratios of these sub-frequency regions in the control group, facial lesion patients and face transplant patients were analysed and discussed in detail. It was determined that the patients with facial lesions showed differences especially in the beta band, the ratio of upper beta to lower gamma band and delta band, and the reasons for this difference were interpreted.