Isparta ili elma bahçelerinde zararlı Tetranychus urticae koch (Acarina: Tetranychidae) populasyonlarının spiromesifen+abamectin, spirodiclofen, milbemectin direnç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of spiromesifen+abamectin, spirodiclofen, milbemectin resistance levels of pest Tetranychus urticae koch (Acarina: Tetranychidae) populations in isparta apple orchards
- Tez No: 676094
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili ve ilçelerinden yoğun elma üretimi yapılan alanlardan toplanan 10 farklı Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae) populasyonun spiromesifen+abamectin, spirodiclofen ve milbemectin'e karşı direnç oranları belirlenmiştir. Bu populasyonların spiromesifen+abamectin, spirodiclofen ve milbemectin'e karşı direnç olup olmadığını belirlemek için öncelikle T. urticae 'nin hassas (GSS) populasyonun LC50 ve LC90 değerleri ilaçlama kulesi- yaprak disk yöntemi ile belirlenmiştir. Hassas populasyon belirlenen LC90 değeri ayırıcı doz olarak kabul edilmiş ve toplanan T. urticae populasyonlarına uygulanarak direnç olup olmadığını belirlenmiştir. Ayrıcı dozda %80'den daha az ölüm olan populasyonlar dirençli kabul edilmiş ve LC50 değerleri belirlenmiştir. Bu bahçe populasyonlarının LC50 değerleri hassas populasyonun LC50 değerine oranlanarak direnç oranları bulunmuştur. Bu bahçe populasyonlarının spiromesifen+abamectin'e karşı göstermiş oldukları direnç oranları 1.888-315.308 kat; spirodiclofen'e 6.485-13.001 kat; mibemectin'e 2.976-5.891 kat arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance rates of 10 different Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae) populations collected from areas in Isparta provinve where intensive apple is produced and it's districts against spiromesifen+abamectin, spirodiclofen and milbemectin were determined. In order to determine whether these populations are resistant to spiromesifen+abamectin, spirodiclofen and milbemectin, first of all, the LC50 and LC90 values of the sensitive (GSS) population of T. urticae were determined by spray tower-leaf disc method. The LC90 value determined in the susceptible population was accepted as the differential dose and applied to the collected T. urticae populations to determine whether there was resistance. Populations with less than 80% mortality at the differential dose were considered resistant and LC50 values were determined. Resistance rates were found by dividing the LC50 values of these orchard populations to the LC50 value of the susceptible population. The resistance rates of these horticultural populations against spiromesifen+abamectin were 1.888-315.308 times; 6.485 13.001 times to spirodiclofen; It changed between 2.976 and 5.891 times to mibemectin.